Kainuun Ravirata Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 1975. Företaget är i konkurs sedan 20.10.2026. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 97 t€ och rörelseresultatet 8 861 €; soliditet 1,3 %. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 108 t€ |
| Förändring i omsättning | -9,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -18 t€ | -35 t€ |
| Rörelsebidrag % | -18,2 % | -32,7 % |
| Rörelseresultat | 8 861 € | -6 343 € |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | -5,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -13 t€ | -15 t€ |
| Personalkostnader | -21 t€ | -63 t€ |
| Soliditet | 1,3 % | 7,5 % |
| Kassalikviditet | 0,43 | 0,28 |
| Current ratio | 0,43 | 0,28 |
| Relativ skuldsättning | 216,2 % | 179,6 % |
| Avkastning på eget kapital | -479,9 % | -96,8 % |
| Balansomslutning | 212 t€ | 209 t€ |
| Eget kapital | 2 677 € | 16 t€ |
| Kassa och bank | 5 186 € | 89 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 108 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 288 t€ | 391 t€ |
| Material och tjänster | 277 t€ | 333 t€ |
| Personalkostnader | 21 t€ | 63 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 27 t€ | 29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | 80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 861 € | -6 343 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | 8 762 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -13 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -13 t€ | -15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 159 t€ | 186 t€ |
| Fordringar | 48 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 5 186 € | 89 € |
| Rörliga aktiva | 53 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 212 t€ | 209 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 98 t€ | 98 t€ |
| Eget kapital | 2 677 € | 16 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 88 t€ | 112 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 81 t€ |
| Främmande kapital | 210 t€ | 193 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 108 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 288 t€ | 391 t€ |
| Material och tjänster | 277 t€ | 333 t€ |
| Personalkostnader | 21 t€ | 63 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 27 t€ | 29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | 80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 861 € | -6 343 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | 8 762 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -13 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -13 t€ | -15 t€ |
| Bestående aktiva | 159 t€ | 186 t€ |
| Fordringar | 48 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 5 186 € | 89 € |
| Rörliga aktiva | 53 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 212 t€ | 209 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 98 t€ | 98 t€ |
| Eget kapital | 2 677 € | 16 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 88 t€ | 112 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 81 t€ |
| Främmande kapital | 210 t€ | 193 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 44 t€ | 51 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -82 t€ | -67 t€ |
| Löner och arvoden | 18 t€ | 53 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 500 € | 3 500 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 80 t€ | 22 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 83 t€ | 112 t€ |
| Immateriella tillgångar | 17 t€ | 24 t€ |
| Materiella tillgångar | 142 t€ | 161 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 66 t€ | 71 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 56 € | 1 € |
| Avskrivningar enligt plan | 27 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 662 € | 1 499 € |
| Kortfristiga fordringar | 48 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 950 € | 30 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 641 € | 1 432 € |
| Passiva | 212 t€ | 209 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 259 t€ | 304 t€ |
| Pensionskostnader | 2 840 € | 9 042 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 904 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | 8 763 € |
| Köp av tjänster | 18 t€ | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -13 t€ | -15 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 41 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 589 € | 3 451 € |
| Maskiner och inventarier | 29 t€ | 36 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 4 650 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 32 t€ | 26 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 17 t€ | 24 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Raviradan Kahvila/PubRavitie 48Anniskelu
Gratis månadslista: Kajana
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis