Kajaanin Keila-Keskus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevoitto 240 t€; omavaraisuusaste 36,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 302 t€ ja tuloverot 62 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 782 € vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Sillä on 4 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 18,7 % | 8,4 % | 46,6 % | 45,7 % | – |
| Bruttotulos | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 891 t€ | 611 t€ |
| Käyttökate | 100 t€ | 485 t€ | 482 t€ | 278 t€ | 188 t€ |
| Liikevoitto | 240 t€ | 358 t€ | 332 t€ | 146 t€ | 42 t€ |
| Tilikauden tulos | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
| Henkilöstökulut | -734 t€ | 516 t€ | 431 t€ | 349 t€ | 220 t€ |
| Omavaraisuusaste | 36,3 % | 36,0 % | 28,4 % | 15,8 % | 9,9 % |
| Quick ratio | 0,33 | 0,44 | 0,32 | 0,20 | 0,16 |
| Current ratio | 0,39 | 0,47 | 0,36 | 0,23 | 0,18 |
| Oman pääoman tuotto | 23,4 % | 43,4 % | 56,1 % | 35,1 % | -15,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 642 t€ | 555 t€ | 413 t€ | 221 t€ | 144 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 113 t€ | 92 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 891 t€ | 611 t€ |
| Henkilöstökulut | 734 t€ | -516 t€ | -431 t€ | -349 t€ | -220 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 140 t€ | -126 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -146 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 567 t€ | -415 t€ | -393 t€ | -265 t€ | -204 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 240 t€ | 358 t€ | 332 t€ | 146 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 49 t€ | -57 t€ | -43 t€ | -54 t€ | -64 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 191 t€ | 302 t€ | 290 t€ | 92 t€ | -22 t€ |
| Tuloverot | 40 t€ | -61 t€ | -58 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 9 972 € |
| Saamiset | 97 t€ | 124 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 113 t€ | 92 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 215 t€ | 253 t€ | 162 t€ | 97 t€ | 68 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 642 t€ | 555 t€ | 413 t€ | 221 t€ | 144 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 577 t€ | 447 t€ | 592 t€ | 762 t€ | 930 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 551 t€ | 539 t€ | 449 t€ | 422 t€ | 371 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 986 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 891 t€ | 611 t€ |
| Henkilöstökulut | 734 t€ | -516 t€ | -431 t€ | -349 t€ | -220 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 140 t€ | -126 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -146 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 567 t€ | -415 t€ | -393 t€ | -265 t€ | -204 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 240 t€ | 358 t€ | 332 t€ | 146 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 49 t€ | -57 t€ | -43 t€ | -54 t€ | -64 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 191 t€ | 302 t€ | 290 t€ | 92 t€ | -22 t€ |
| Tuloverot | 40 t€ | -61 t€ | -58 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 9 972 € |
| Saamiset | 97 t€ | 124 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 113 t€ | 92 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 215 t€ | 253 t€ | 162 t€ | 97 t€ | 68 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 642 t€ | 555 t€ | 413 t€ | 221 t€ | 144 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 577 t€ | 447 t€ | 592 t€ | 762 t€ | 930 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 551 t€ | 539 t€ | 449 t€ | 422 t€ | 371 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 986 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 478 t€ | 348 t€ | 492 t€ | 650 t€ | 856 t€ |
| Sijoitukset | 293 t€ | 121 t€ | 0 € | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 140 t€ | -126 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -146 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 83 t€ | 99 t€ | 44 t€ | 29 t€ | 5 563 € |
| Eläkekulut | 106 t€ | -83 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -29 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 161 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 50 t€ | -57 t€ | -43 t€ | -54 t€ | -64 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 6 969 € | 6 969 € | 0 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 231 t€ | 289 t€ | 228 t€ | 226 t€ | 225 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 161 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 293 t€ | 121 t€ | 0 € | – | – |
| Valmiit tuotteet | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 9 972 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 90 t€ | 117 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 40 t€ |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 596 t€ | -412 t€ | -350 t€ | -289 t€ | -183 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 6 969 € | 6 969 € | 0 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Muut henkilösivukulut | 32 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -16 t€ | -7 439 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 157 t€ | 79 t€ | 73 t€ | 111 t€ | 95 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 119 t€ | 121 t€ | 112 t€ | 49 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 44 € | 0 € | 1 448 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 338 € | 4 € | 2 € | 0 € | 33 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 45 t€ | 51 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | – | 12 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 519 € | 11 t€ | 3 989 € | 12 t€ | 32 t€ |
| Koneet ja kalusto | 140 t€ | 112 t€ | 154 t€ | 74 t€ | 86 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 490 t€ | 312 t€ | 179 t€ | 141 t€ | 163 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 7 971 € | 1 435 € | 0 € | 698 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kajaanin Keila-Keskus Oy kuuluu toimialaluokassa liikunta- ja urheiluseurojen toiminta ylimpään 10 %:iin (354 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Pancho Villa IisalmiSatamakatu 10–12Anniskelu
- Terva PubKauppakatu 21Anniskelu
- Laivaterassi LunaUrho Kekkosen katu 18Anniskelu
- Kajaanin keilakeskusLönnrotinkatu 1 DAnniskelu
Ilmainen kuukausilista: Kajaani
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta