Oftalmix Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 179 t€ och rörelseresultatet 116 t€; soliditet 99,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 141 t€ och inkomstskatterna 28 t€.
Esbo: 112 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 179 t€ | 203 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 112 t€ | 126 t€ |
| Rörelsebidrag % | 62,7 % | 61,8 % |
| Rörelseresultat | 116 t€ | 131 t€ |
| Rörelsemarginal | 64,8 % | 64,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 91 t€ | 112 t€ |
| Personalkostnader | -2 270 € | -1 420 € |
| Soliditet | 99,7 % | 99,8 % |
| Kassalikviditet | 130,89 | 286,81 |
| Current ratio | 130,89 | 286,81 |
| Relativ skuldsättning | 2,9 % | 1,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 % | 7,4 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Kassa och bank | 303 t€ | 350 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 179 t€ | 203 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 26 t€ | 27 t€ |
| Material och tjänster | 142 € | 0 € |
| Personalkostnader | 2 270 € | 1 420 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 670 € | 4 893 € |
| Övriga rörelsekostnader | 83 t€ | 93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 116 t€ | 131 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 € | -9 820 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 140 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | 28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 91 t€ | 112 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 826 t€ | 758 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 303 t€ | 350 t€ |
| Rörliga aktiva | 691 t€ | 765 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 278 € | 2 666 € |
| Främmande kapital | 5 278 € | 2 666 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 179 t€ | 203 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 26 t€ | 27 t€ |
| Material och tjänster | 142 € | 0 € |
| Personalkostnader | 2 270 € | 1 420 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 670 € | 4 893 € |
| Övriga rörelsekostnader | 83 t€ | 93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 116 t€ | 131 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 € | -9 820 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 140 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | 28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 91 t€ | 112 t€ |
| Bestående aktiva | 826 t€ | 758 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 303 t€ | 350 t€ |
| Rörliga aktiva | 691 t€ | 765 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 278 € | 2 666 € |
| Främmande kapital | 5 278 € | 2 666 € |
| Placeringar | 815 t€ | 744 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 282 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 070 € | 1 980 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 19 t€ | 8 790 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 208 € | 684 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 119 € | 5 608 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 142 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 91 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 24 t€ | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 905 € |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 000 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 364 t€ | 399 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 601 € | 0 € |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 270 € | 1 420 € |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 15 t€ |
| Finansiella värdepapper | 364 t€ | 399 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 670 € | 4 893 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 3 € |
| Övriga aktier och andelar | 815 t€ | 744 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oftalmix Oy till den övre halvan inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.