Oftalmix Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 179 t€ ja liikevoitto 116 t€; omavaraisuusaste 99,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 141 t€ ja tuloverot 28 t€.
Espoo: 112 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 179 t€ | 203 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,9 % | – |
| Käyttökate | 112 t€ | 126 t€ |
| Käyttökate-% | 62,7 % | 61,8 % |
| Liikevoitto | 116 t€ | 131 t€ |
| Liikevoitto-% | 64,8 % | 64,3 % |
| Tilikauden tulos | 91 t€ | 112 t€ |
| Henkilöstökulut | -2 270 € | -1 420 € |
| Omavaraisuusaste | 99,7 % | 99,8 % |
| Quick ratio | 130,89 | 286,81 |
| Current ratio | 130,89 | 286,81 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,9 % | 1,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,0 % | 7,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 303 t€ | 350 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 179 t€ | 203 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 27 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 142 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 2 270 € | 1 420 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 670 € | 4 893 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | 93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 116 t€ | 131 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | -9 820 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 116 t€ | 140 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | 28 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 91 t€ | 112 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 826 t€ | 758 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 303 t€ | 350 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 691 t€ | 765 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 9 000 € | 9 000 € |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 278 € | 2 666 € |
| Vieras pääoma | 5 278 € | 2 666 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 179 t€ | 203 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 27 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 142 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 2 270 € | 1 420 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 670 € | 4 893 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | 93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 116 t€ | 131 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | -9 820 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 116 t€ | 140 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | 28 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 91 t€ | 112 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 826 t€ | 758 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 303 t€ | 350 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 691 t€ | 765 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 9 000 € | 9 000 € |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 278 € | 2 666 € |
| Vieras pääoma | 5 278 € | 2 666 € |
| Sijoitukset | 815 t€ | 744 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 282 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 070 € | 1 980 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 19 t€ | 8 790 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 208 € | 684 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 119 € | 5 608 € |
| Ostot tilikauden aikana | 142 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 91 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 10 t€ | 905 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 000 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 364 t€ | 399 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 601 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 t€ | 11 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 2 270 € | 1 420 € |
| Koneet ja kalusto | 11 t€ | 15 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 364 t€ | 399 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 670 € | 4 893 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 3 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 815 t€ | 744 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oftalmix Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.