Pohjalainen Kirjakauppa Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 1931. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 650 t€ och rörelseresultatet 308 t€; soliditet 83,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 272 t€ och inkomstskatterna 55 t€.
Uleåborg: 39 nya företag på 30 dagar
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 650 t€ | 708 t€ | 679 t€ | 703 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,3 % | 4,3 % | -3,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 260 t€ | 389 t€ | 369 t€ | 368 t€ |
| Rörelsebidrag % | 40,0 % | 55,0 % | 54,3 % | 52,3 % |
| Rörelseresultat | 308 t€ | 342 t€ | 278 t€ | 279 t€ |
| Rörelsemarginal | 47,5 % | 48,2 % | 41,0 % | 39,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
| Personalkostnader | -76 t€ | 63 t€ | 81 t€ | 62 t€ |
| Soliditet | 83,8 % | 83,0 % | 82,6 % | 75,0 % |
| Kassalikviditet | 3,39 | 2,74 | 1,59 | 2,55 |
| Current ratio | 3,39 | 2,74 | 1,59 | 2,55 |
| Relativ skuldsättning | 91,0 % | 86,3 % | 88,8 % | 134,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 % | 8,5 % | 7,6 % | 7,6 % |
| Balansomslutning | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Kassa och bank | 313 t€ | 76 t€ | 54 t€ | 140 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 650 t€ | 708 t€ | 679 t€ | 703 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 737 € | 7 829 € | 10 t€ | 37 t€ |
| Material och tjänster | 171 t€ | -223 t€ | 0 € | – |
| Personalkostnader | 76 t€ | -63 t€ | -81 t€ | -62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 48 t€ | -48 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -40 t€ | -239 t€ | -310 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 308 t€ | 342 t€ | 278 t€ | 279 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -24 t€ | -7 667 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 297 t€ | 318 t€ | 271 t€ | 268 t€ |
| Inkomstskatt | 59 t€ | -64 t€ | -54 t€ | -54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Fordringar | 4 839 € | 11 t€ | 5 181 € | 36 t€ |
| Kassa och bank | 313 t€ | 76 t€ | 54 t€ | 140 t€ |
| Rörliga aktiva | 399 t€ | 316 t€ | 152 t€ | 537 t€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 474 t€ | 496 t€ | 508 t€ | 739 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 118 t€ | 115 t€ | 95 t€ | 210 t€ |
| Främmande kapital | 591 t€ | 611 t€ | 603 t€ | 949 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 650 t€ | 708 t€ | 679 t€ | 703 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 737 € | 7 829 € | 10 t€ | 37 t€ |
| Material och tjänster | 171 t€ | -223 t€ | 0 € | – |
| Personalkostnader | 76 t€ | -63 t€ | -81 t€ | -62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 48 t€ | -48 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -40 t€ | -239 t€ | -310 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 308 t€ | 342 t€ | 278 t€ | 279 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -24 t€ | -7 667 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 297 t€ | 318 t€ | 271 t€ | 268 t€ |
| Inkomstskatt | 59 t€ | -64 t€ | -54 t€ | -54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Fordringar | 4 839 € | 11 t€ | 5 181 € | 36 t€ |
| Kassa och bank | 313 t€ | 76 t€ | 54 t€ | 140 t€ |
| Rörliga aktiva | 399 t€ | 316 t€ | 152 t€ | 537 t€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 474 t€ | 496 t€ | 508 t€ | 739 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 118 t€ | 115 t€ | 95 t€ | 210 t€ |
| Främmande kapital | 591 t€ | 611 t€ | 603 t€ | 949 t€ |
| Uppskrivningsfond | 857 t€ | 857 t€ | 857 t€ | 857 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -28 € | 0 € | – |
| Övriga materiella tillgångar | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 74 t€ | 68 t€ | 48 t€ | 71 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 134 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 48 t€ | -48 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 10 t€ | 13 t€ | 6 696 € | 28 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 96 € |
| Finansiella värdepapper | 81 t€ | 229 t€ | 93 t€ | 360 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 171 t€ | -223 t€ | 0 € | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ |
| Löner och arvoden | 65 t€ | -57 t€ | -66 t€ | -53 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 2 622 € | 954 € | 72 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | -23 t€ | -26 t€ | -11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 847 € | 17 € | 19 t€ | 14 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 178 € | -2 061 € | -903 € | -1 553 € |
| Immateriella tillgångar | 156 t€ | 185 t€ | 226 t€ | 185 t€ |
| Materiella tillgångar | 376 t€ | 383 t€ | 389 t€ | 396 t€ |
| Övriga värdepapper | 81 t€ | 229 t€ | 93 t€ | 360 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 3 685 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 21 t€ | 23 t€ | 29 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 4 839 € | 11 t€ | 5 181 € | 36 t€ |
| Pensionskostnader | 7 666 € | -4 155 € | -14 t€ | -6 841 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 144 t€ | 150 t€ | 156 t€ | 162 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 474 t€ | 496 t€ | 508 t€ | 739 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -302 € | -481 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 1 253 € | 1 670 € | 1 623 € | 2 164 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 156 t€ | 185 t€ | 226 t€ | 185 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 86 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 839 € | 7 921 € | 4 093 € | 16 t€ |
| Placeringar | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Passiva | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pohjalainen Kirjakauppa Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.