Pohjalainen Kirjakauppa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 1931. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 650 t€ ja liikevoitto 308 t€; omavaraisuusaste 83,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 272 t€ ja tuloverot 55 t€.
Oulu: 39 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 650 t€ | 708 t€ | 679 t€ | 703 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,3 % | 4,3 % | -3,4 % | – |
| Käyttökate | 260 t€ | 389 t€ | 369 t€ | 368 t€ |
| Käyttökate-% | 40,0 % | 55,0 % | 54,3 % | 52,3 % |
| Liikevoitto | 308 t€ | 342 t€ | 278 t€ | 279 t€ |
| Liikevoitto-% | 47,5 % | 48,2 % | 41,0 % | 39,7 % |
| Tilikauden tulos | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
| Henkilöstökulut | -76 t€ | 63 t€ | 81 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,8 % | 83,0 % | 82,6 % | 75,0 % |
| Quick ratio | 3,39 | 2,74 | 1,59 | 2,55 |
| Current ratio | 3,39 | 2,74 | 1,59 | 2,55 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 91,0 % | 86,3 % | 88,8 % | 134,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,8 % | 8,5 % | 7,6 % | 7,6 % |
| Taseen loppusumma | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Oma pääoma | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 313 t€ | 76 t€ | 54 t€ | 140 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 650 t€ | 708 t€ | 679 t€ | 703 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 8 737 € | 7 829 € | 10 t€ | 37 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 171 t€ | -223 t€ | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | -63 t€ | -81 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 48 t€ | -48 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -40 t€ | -239 t€ | -310 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 308 t€ | 342 t€ | 278 t€ | 279 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -24 t€ | -7 667 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 297 t€ | 318 t€ | 271 t€ | 268 t€ |
| Tuloverot | 59 t€ | -64 t€ | -54 t€ | -54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Saamiset | 4 839 € | 11 t€ | 5 181 € | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 313 t€ | 76 t€ | 54 t€ | 140 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 399 t€ | 316 t€ | 152 t€ | 537 t€ |
| Vastaavaa | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 474 t€ | 496 t€ | 508 t€ | 739 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 118 t€ | 115 t€ | 95 t€ | 210 t€ |
| Vieras pääoma | 591 t€ | 611 t€ | 603 t€ | 949 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 650 t€ | 708 t€ | 679 t€ | 703 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 8 737 € | 7 829 € | 10 t€ | 37 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 171 t€ | -223 t€ | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | -63 t€ | -81 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 48 t€ | -48 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -40 t€ | -239 t€ | -310 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 308 t€ | 342 t€ | 278 t€ | 279 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -24 t€ | -7 667 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 297 t€ | 318 t€ | 271 t€ | 268 t€ |
| Tuloverot | 59 t€ | -64 t€ | -54 t€ | -54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ |
| Saamiset | 4 839 € | 11 t€ | 5 181 € | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 313 t€ | 76 t€ | 54 t€ | 140 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 399 t€ | 316 t€ | 152 t€ | 537 t€ |
| Vastaavaa | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 474 t€ | 496 t€ | 508 t€ | 739 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 118 t€ | 115 t€ | 95 t€ | 210 t€ |
| Vieras pääoma | 591 t€ | 611 t€ | 603 t€ | 949 t€ |
| Arvonkorotusrahasto | 857 t€ | 857 t€ | 857 t€ | 857 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -28 € | 0 € | – |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 74 t€ | 68 t€ | 48 t€ | 71 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 237 t€ | 254 t€ | 216 t€ | 214 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 134 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 48 t€ | -48 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 10 t€ | 13 t€ | 6 696 € | 28 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 96 € |
| Rahoitusarvopaperit | 81 t€ | 229 t€ | 93 t€ | 360 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 171 t€ | -223 t€ | 0 € | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 65 t€ | -57 t€ | -66 t€ | -53 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 2 622 € | 954 € | 72 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 17 t€ | -23 t€ | -26 t€ | -11 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 847 € | 17 € | 19 t€ | 14 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 178 € | -2 061 € | -903 € | -1 553 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 156 t€ | 185 t€ | 226 t€ | 185 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 376 t€ | 383 t€ | 389 t€ | 396 t€ |
| Muut arvopaperit | 81 t€ | 229 t€ | 93 t€ | 360 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 3 685 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 21 t€ | 23 t€ | 29 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 839 € | 11 t€ | 5 181 € | 36 t€ |
| Eläkekulut | 7 666 € | -4 155 € | -14 t€ | -6 841 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 144 t€ | 150 t€ | 156 t€ | 162 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 474 t€ | 496 t€ | 508 t€ | 739 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -302 € | -481 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 1 253 € | 1 670 € | 1 623 € | 2 164 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 156 t€ | 185 t€ | 226 t€ | 185 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 839 € | 7 921 € | 4 093 € | 16 t€ |
| Sijoitukset | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Vastattavaa | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pohjalainen Kirjakauppa Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.