Tunnelmakodit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2024. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 157 t€ ja liikevoitto 44 t€; omavaraisuusaste 58,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 17 t€ ja tuloverot 3 477 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 157 t€ | 186 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -15,6 % | – |
| Käyttökate | 44 t€ | 27 t€ |
| Käyttökate-% | 28,0 % | 14,7 % |
| Liikevoitto | 44 t€ | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | 28,0 % | 14,7 % |
| Tilikauden tulos | 28 t€ | 17 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,2 % | 40,0 % |
| Quick ratio | 0,09 | 14,97 |
| Current ratio | 4,31 | 14,97 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 68,6 % | 69,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,7 % | 20,4 % |
| Taseen loppusumma | 257 t€ | 214 t€ |
| Oma pääoma | 150 t€ | 85 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 087 € | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 157 t€ | 186 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 20 € |
| Materiaalit ja palvelut | 112 t€ | 152 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 971 € | 6 318 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 508 € | 9 961 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 35 t€ | 17 t€ |
| Tuloverot | 7 341 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 28 t€ | 17 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 162 t€ | 162 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 93 t€ | 0 € |
| Saamiset | 0 € | 3 553 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 087 € | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 95 t€ | 52 t€ |
| Vastaavaa | 257 t€ | 214 t€ |
| Oma pääoma | 150 t€ | 85 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 85 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 3 470 € |
| Vieras pääoma | 107 t€ | 128 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 157 t€ | 186 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 20 € |
| Materiaalit ja palvelut | 112 t€ | 152 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 971 € | 6 318 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 508 € | 9 961 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 35 t€ | 17 t€ |
| Tuloverot | 7 341 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 28 t€ | 17 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 162 t€ | 162 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 93 t€ | 0 € |
| Saamiset | 0 € | 3 553 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 087 € | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 95 t€ | 52 t€ |
| Vastaavaa | 257 t€ | 214 t€ |
| Oma pääoma | 150 t€ | 85 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 85 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 3 470 € |
| Vieras pääoma | 107 t€ | 128 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 3 553 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 119 € | 1 469 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 510 € | 9 961 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 941 € | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 111 t€ | 68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 28 t€ | 17 t€ |
| Sijoitukset | 162 t€ | 162 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 28 t€ | 152 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 3 553 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 85 t€ | 125 t€ |
| Vastattavaa | 257 t€ | 214 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 93 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 84 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 162 t€ | 162 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 20 t€ | 2 001 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tunnelmakodit Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus suurempaan puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 263 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Vantaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta