Tunnelmakodit Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 157 t€ och rörelseresultatet 44 t€; soliditet 58,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 477 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 157 t€ | 186 t€ |
| Förändring i omsättning | -15,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 44 t€ | 27 t€ |
| Rörelsebidrag % | 28,0 % | 14,7 % |
| Rörelseresultat | 44 t€ | 27 t€ |
| Rörelsemarginal | 28,0 % | 14,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 28 t€ | 17 t€ |
| Soliditet | 58,2 % | 40,0 % |
| Kassalikviditet | 0,09 | 14,97 |
| Current ratio | 4,31 | 14,97 |
| Relativ skuldsättning | 68,6 % | 69,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 % | 20,4 % |
| Balansomslutning | 257 t€ | 214 t€ |
| Eget kapital | 150 t€ | 85 t€ |
| Kassa och bank | 2 087 € | 48 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 157 t€ | 186 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 20 € |
| Material och tjänster | 112 t€ | 152 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 971 € | 6 318 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 44 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 508 € | 9 961 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 35 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 7 341 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 162 t€ | 162 t€ |
| Omsättningstillgångar | 93 t€ | 0 € |
| Fordringar | 0 € | 3 553 € |
| Kassa och bank | 2 087 € | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 95 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 257 t€ | 214 t€ |
| Eget kapital | 150 t€ | 85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 85 t€ | 125 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 3 470 € |
| Främmande kapital | 107 t€ | 128 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 157 t€ | 186 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 20 € |
| Material och tjänster | 112 t€ | 152 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 971 € | 6 318 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 44 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 508 € | 9 961 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 35 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 7 341 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 17 t€ |
| Bestående aktiva | 162 t€ | 162 t€ |
| Omsättningstillgångar | 93 t€ | 0 € |
| Fordringar | 0 € | 3 553 € |
| Kassa och bank | 2 087 € | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 95 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 257 t€ | 214 t€ |
| Eget kapital | 150 t€ | 85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 85 t€ | 125 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 3 470 € |
| Främmande kapital | 107 t€ | 128 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 119 € | 1 469 € |
| Passiva | 257 t€ | 214 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 85 t€ | 125 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 111 t€ | 68 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 93 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 3 553 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 3 553 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 11 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 162 t€ | 162 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 28 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 510 € | 9 961 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 28 t€ | 152 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 2 001 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 941 € | 0 € |
| Placeringar | 162 t€ | 162 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 84 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tunnelmakodit Oy till den övre halvan inom näringsgrenen uthyrning av bostäder (1362 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 263 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis