Suni Car Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 481 t€ ja liikevoitto 10 t€; omavaraisuusaste 25,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 732 € ja tuloverot 1 846 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 481 t€ | 430 t€ | 218 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,9 % | 97,5 % | – |
| Käyttökate | 79 € | 19 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | 0,0 % | 4,3 % | 12,7 % |
| Liikevoitto | 10 t€ | 8 452 € | 22 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,2 % | 2,0 % | 10,3 % |
| Tilikauden tulos | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
| Henkilöstökulut | -155 t€ | 158 t€ | 51 t€ |
| Omavaraisuusaste | 25,0 % | 35,0 % | 49,9 % |
| Quick ratio | 0,83 | 0,86 | 1,10 |
| Current ratio | 0,83 | 0,86 | 1,10 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,6 % | 10,6 % | 8,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,3 % | 27,2 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Oma pääoma | 20 t€ | 24 t€ | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 481 t€ | 430 t€ | 218 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 600 € |
| Materiaalit ja palvelut | 176 t€ | -148 t€ | -85 t€ |
| Henkilöstökulut | 155 t€ | -158 t€ | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -10 t€ | -5 370 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 130 t€ | -105 t€ | -55 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 8 452 € | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 762 € | -143 € | -33 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 592 € | 8 309 € | 22 t€ |
| Tuloverot | 5 308 € | -1 662 € | -4 487 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 19 t€ | 7 008 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 50 t€ | 39 t€ | 20 t€ |
| Vastaavaa | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Oma pääoma | 20 t€ | 24 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 629 € | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
| Vieras pääoma | 61 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 481 t€ | 430 t€ | 218 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 600 € |
| Materiaalit ja palvelut | 176 t€ | -148 t€ | -85 t€ |
| Henkilöstökulut | 155 t€ | -158 t€ | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -10 t€ | -5 370 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 130 t€ | -105 t€ | -55 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 8 452 € | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 762 € | -143 € | -33 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 592 € | 8 309 € | 22 t€ |
| Tuloverot | 5 308 € | -1 662 € | -4 487 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 19 t€ | 7 008 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 50 t€ | 39 t€ | 20 t€ |
| Vastaavaa | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Oma pääoma | 20 t€ | 24 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 629 € | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
| Vieras pääoma | 61 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 125 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 629 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 14 t€ | -13 t€ | -2 361 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 38 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 068 € | 1 052 € | 4 803 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 711 € | 15 t€ | 1 993 € |
| Vastattavaa | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 4 466 € | 1 234 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 4 185 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 781 € | -234 € | -38 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 43 t€ | 40 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 19 t€ | 7 008 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 0 € | 5 016 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 17 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 10 t€ | -10 t€ | -5 370 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Palvelujen ostot | 8 443 € | -10 t€ | -3 452 € |
| Ostot tilikauden aikana | 167 t€ | -138 t€ | -81 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 20 € | 91 € | 5 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 736 € | -4 391 € | -1 318 € |
| Palkat ja palkkiot | 137 t€ | -141 t€ | -47 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Suni Car Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.