Suni Car Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 481 t€ och rörelseresultatet 10 t€; soliditet 25,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 8 732 € och inkomstskatterna 1 846 €.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 481 t€ | 430 t€ | 218 t€ |
| Förändring i omsättning | 11,9 % | 97,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 79 € | 19 t€ | 28 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,0 % | 4,3 % | 12,7 % |
| Rörelseresultat | 10 t€ | 8 452 € | 22 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 2,0 % | 10,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
| Personalkostnader | -155 t€ | 158 t€ | 51 t€ |
| Soliditet | 25,0 % | 35,0 % | 49,9 % |
| Kassalikviditet | 0,83 | 0,86 | 1,10 |
| Current ratio | 0,83 | 0,86 | 1,10 |
| Relativ skuldsättning | 12,6 % | 10,6 % | 8,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 % | 27,2 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Eget kapital | 20 t€ | 24 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 33 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 481 t€ | 430 t€ | 218 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 600 € |
| Material och tjänster | 176 t€ | -148 t€ | -85 t€ |
| Personalkostnader | 155 t€ | -158 t€ | -51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -10 t€ | -5 370 € |
| Övriga rörelsekostnader | 130 t€ | -105 t€ | -55 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 10 t€ | 8 452 € | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 762 € | -143 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 592 € | 8 309 € | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 5 308 € | -1 662 € | -4 487 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 19 t€ | 7 008 € |
| Kassa och bank | 33 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 50 t€ | 39 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Eget kapital | 20 t€ | 24 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 629 € | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
| Främmande kapital | 61 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 481 t€ | 430 t€ | 218 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 600 € |
| Material och tjänster | 176 t€ | -148 t€ | -85 t€ |
| Personalkostnader | 155 t€ | -158 t€ | -51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -10 t€ | -5 370 € |
| Övriga rörelsekostnader | 130 t€ | -105 t€ | -55 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 10 t€ | 8 452 € | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 762 € | -143 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 592 € | 8 309 € | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 5 308 € | -1 662 € | -4 487 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 19 t€ | 7 008 € |
| Kassa och bank | 33 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 50 t€ | 39 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Eget kapital | 20 t€ | 24 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 629 € | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
| Främmande kapital | 61 t€ | 45 t€ | 18 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 125 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 284 € | 6 647 € | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 629 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 14 t€ | -13 t€ | -2 361 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 38 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 068 € | 1 052 € | 4 803 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 711 € | 15 t€ | 1 993 € |
| Passiva | 81 t€ | 70 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 4 466 € | 1 234 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 4 185 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 781 € | -234 € | -38 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 43 t€ | 40 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 19 t€ | 7 008 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 0 € | 5 016 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 17 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 10 t€ | -10 t€ | -5 370 € |
| Materiella tillgångar | 31 t€ | 31 t€ | 16 t€ |
| Köp av tjänster | 8 443 € | -10 t€ | -3 452 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 167 t€ | -138 t€ | -81 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 91 € | 5 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 736 € | -4 391 € | -1 318 € |
| Löner och arvoden | 137 t€ | -141 t€ | -47 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suni Car Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.