Tanni Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 154 t€ ja liikevoitto 98 t€; omavaraisuusaste 51,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 123 t€ ja tuloverot 25 t€.
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 154 t€ | 178 t€ | 135 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,4 % | 31,5 % | – |
| Käyttökate | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Käyttökate-% | 63,3 % | 71,4 % | 39,6 % |
| Liikevoitto | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Liikevoitto-% | 63,3 % | 71,4 % | 39,6 % |
| Tilikauden tulos | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
| Henkilöstökulut | -19 t€ | 6 249 € | 47 t€ |
| Omavaraisuusaste | 51,9 % | 51,6 % | 50,5 % |
| Quick ratio | 1,56 | 4,19 | 1,07 |
| Current ratio | 1,56 | 4,19 | 1,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 119,7 % | 71,4 % | 29,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 37,4 % | 72,2 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Oma pääoma | 199 t€ | 136 t€ | 41 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 74 t€ | 50 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 154 t€ | 178 t€ | 135 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 883 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 6 219 € | -174 € | -118 € |
| Henkilöstökulut | 19 t€ | -6 249 € | -47 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -44 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 101 € | -4 100 € | -2 392 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 94 t€ | 123 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -25 t€ | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 74 t€ | 50 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 81 t€ | 89 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Oma pääoma | 199 t€ | 136 t€ | 41 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 133 t€ | 106 t€ | -18 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
| Vieras pääoma | 185 t€ | 127 t€ | 40 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 154 t€ | 178 t€ | 135 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 883 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 6 219 € | -174 € | -118 € |
| Henkilöstökulut | 19 t€ | -6 249 € | -47 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -44 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 101 € | -4 100 € | -2 392 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 94 t€ | 123 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -25 t€ | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 74 t€ | 50 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 81 t€ | 89 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Oma pääoma | 199 t€ | 136 t€ | 41 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 133 t€ | 106 t€ | -18 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
| Vieras pääoma | 185 t€ | 127 t€ | 40 t€ |
| Sijoitukset | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 371 € | 27 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 43 t€ | 7 717 € | 18 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 125 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 735 € | 726 € | 191 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 6 219 € | -174 € | -118 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 101 € | -4 101 € | -2 392 € |
| Palkat ja palkkiot | 13 t€ | 0 € | -39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 612 € | 13 t€ | 39 t€ |
| Vastattavaa | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 243 € | 0 € | -597 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 132 t€ | 106 t€ | -18 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Eläkekulut | 6 163 € | -6 249 € | -7 869 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 650 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tanni Consulting Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään neljännekseen (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 4,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.