Tanni Consulting Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 154 t€ och rörelseresultatet 98 t€; soliditet 51,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 123 t€ och inkomstskatterna 25 t€.
Tammerfors: 57 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 t€ | 178 t€ | 135 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,4 % | 31,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Rörelsebidrag % | 63,3 % | 71,4 % | 39,6 % |
| Rörelseresultat | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Rörelsemarginal | 63,3 % | 71,4 % | 39,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
| Personalkostnader | -19 t€ | 6 249 € | 47 t€ |
| Soliditet | 51,9 % | 51,6 % | 50,5 % |
| Kassalikviditet | 1,56 | 4,19 | 1,07 |
| Current ratio | 1,56 | 4,19 | 1,07 |
| Relativ skuldsättning | 119,7 % | 71,4 % | 29,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,4 % | 72,2 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | 199 t€ | 136 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 70 t€ | 74 t€ | 50 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 t€ | 178 t€ | 135 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 883 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 6 219 € | -174 € | -118 € |
| Personalkostnader | 19 t€ | -6 249 € | -47 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -44 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 101 € | -4 100 € | -2 392 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 94 t€ | 123 t€ | 51 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -25 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 70 t€ | 74 t€ | 50 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 89 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | 199 t€ | 136 t€ | 41 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 133 t€ | 106 t€ | -18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
| Främmande kapital | 185 t€ | 127 t€ | 40 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 t€ | 178 t€ | 135 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 883 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 6 219 € | -174 € | -118 € |
| Personalkostnader | 19 t€ | -6 249 € | -47 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -44 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 98 t€ | 127 t€ | 54 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 101 € | -4 100 € | -2 392 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 94 t€ | 123 t€ | 51 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -25 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
| Bestående aktiva | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 70 t€ | 74 t€ | 50 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 89 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | 199 t€ | 136 t€ | 41 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 133 t€ | 106 t€ | -18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
| Främmande kapital | 185 t€ | 127 t€ | 40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 74 t€ | 98 t€ | 41 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Pensionskostnader | 6 163 € | -6 249 € | -7 869 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 735 € | 726 € | 191 € |
| Passiva | 384 t€ | 263 t€ | 81 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 612 € | 13 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 101 € | -4 101 € | -2 392 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 43 t€ | 7 717 € | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 371 € | 27 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 125 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Placeringar | 302 t€ | 173 t€ | 18 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 132 t€ | 106 t€ | -18 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 650 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6 219 € | -174 € | -118 € |
| Övriga lönebikostnader | 243 € | 0 € | -597 € |
| Löner och arvoden | 13 t€ | 0 € | -39 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tanni Consulting Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 4,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.