Sähköasennus H.Rantala Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pelkosenniemi, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 203 t€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 61,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 15 t€ ja tuloverot 3 051 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 203 t€ | 151 t€ | 165 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 34,6 % | -8,6 % | – |
| Käyttökate | 21 t€ | 1 352 € | 19 t€ |
| Käyttökate-% | 10,3 % | 0,9 % | 11,5 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | -832 € | 16 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,3 % | -0,6 % | 9,8 % |
| Tilikauden tulos | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | 34 t€ | 42 t€ |
| Omavaraisuusaste | 61,5 % | 31,5 % | 39,4 % |
| Quick ratio | 0,85 | 0,81 | 1,52 |
| Current ratio | 2,48 | 1,82 | 2,66 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,0 % | 13,2 % | 11,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 67,9 % | -22,9 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 9 106 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 252 € | 458 € | 4 255 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 203 t€ | 151 t€ | 165 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 106 t€ | -85 t€ | -74 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 034 € | -2 184 € | -2 912 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 44 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | -832 € | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 257 € | -1 249 € | -883 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 22 t€ | -2 081 € | 15 t€ |
| Tuloverot | 3 917 € | 0 € | -3 051 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Vaihto-omaisuus | 24 t€ | 12 t€ | 9 500 € |
| Saamiset | 9 208 € | 9 436 € | 8 331 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 252 € | 458 € | 4 255 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 9 106 € | 12 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 693 € | 7 552 € | 10 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 12 t€ | 8 289 € |
| Vieras pääoma | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 203 t€ | 151 t€ | 165 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 106 t€ | -85 t€ | -74 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 034 € | -2 184 € | -2 912 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 44 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | -832 € | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 257 € | -1 249 € | -883 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 22 t€ | -2 081 € | 15 t€ |
| Tuloverot | 3 917 € | 0 € | -3 051 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Vaihto-omaisuus | 24 t€ | 12 t€ | 9 500 € |
| Saamiset | 9 208 € | 9 436 € | 8 331 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 252 € | 458 € | 4 255 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 9 106 € | 12 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 693 € | 7 552 € | 10 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 12 t€ | 8 289 € |
| Vieras pääoma | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -11 t€ | 2 998 € | 9 500 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 693 € | 7 552 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 866 € | 0 € | 234 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 8 378 € | 11 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 0 € | 1 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 24 t€ | 12 t€ | 9 500 € |
| Palkat ja palkkiot | 23 t€ | -28 t€ | -37 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -474 € | -140 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 965 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 2 043 € | -3 327 € | -1 734 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 908 € | 9 136 € | 8 031 € |
| Vastattavaa | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 117 t€ | -88 t€ | -83 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 300 € | 300 € | 300 € |
| Eläkekulut | 2 756 € | -2 685 € | -3 787 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 034 € | -2 184 € | -2 912 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 120 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 890 € | 5 758 € | 4 294 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 719 € | 6 529 € | 3 761 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 300 € | 300 € | 300 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 180 € | 9 055 € | 6 925 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 763 € | 81 € | 1 106 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 263 € | -1 249 € | -884 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sähköasennus H.Rantala Oy kuuluu toimialaluokassa sähköasennus pienempään puoliskoon (1751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 23 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.