Sähköasennus H.Rantala Oy är ett aktiebolag med hemort i Pelkosenniemi, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 203 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 61,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 3 051 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 203 t€ | 151 t€ | 165 t€ |
| Förändring i omsättning | 34,6 % | -8,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 21 t€ | 1 352 € | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,3 % | 0,9 % | 11,5 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | -832 € | 16 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | -0,6 % | 9,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
| Personalkostnader | -28 t€ | 34 t€ | 42 t€ |
| Soliditet | 61,5 % | 31,5 % | 39,4 % |
| Kassalikviditet | 0,85 | 0,81 | 1,52 |
| Current ratio | 2,48 | 1,82 | 2,66 |
| Relativ skuldsättning | 8,0 % | 13,2 % | 11,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,9 % | -22,9 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 9 106 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 3 252 € | 458 € | 4 255 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 203 t€ | 151 t€ | 165 t€ |
| Material och tjänster | 106 t€ | -85 t€ | -74 t€ |
| Personalkostnader | 28 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 034 € | -2 184 € | -2 912 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | -832 € | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 257 € | -1 249 € | -883 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | -2 081 € | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 3 917 € | 0 € | -3 051 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 12 t€ | 9 500 € |
| Fordringar | 9 208 € | 9 436 € | 8 331 € |
| Kassa och bank | 3 252 € | 458 € | 4 255 € |
| Rörliga aktiva | 36 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Aktiva | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 9 106 € | 12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 693 € | 7 552 € | 10 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 12 t€ | 8 289 € |
| Främmande kapital | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 203 t€ | 151 t€ | 165 t€ |
| Material och tjänster | 106 t€ | -85 t€ | -74 t€ |
| Personalkostnader | 28 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 034 € | -2 184 € | -2 912 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | -832 € | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 257 € | -1 249 € | -883 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | -2 081 € | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 3 917 € | 0 € | -3 051 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 12 t€ | 9 500 € |
| Fordringar | 9 208 € | 9 436 € | 8 331 € |
| Kassa och bank | 3 252 € | 458 € | 4 255 € |
| Rörliga aktiva | 36 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Aktiva | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 9 106 € | 12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 693 € | 7 552 € | 10 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 12 t€ | 8 289 € |
| Främmande kapital | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -474 € | -140 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 8 378 € | 11 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 890 € | 5 758 € | 4 294 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | -2 081 € | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 965 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 2 034 € | -2 184 € | -2 912 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 719 € | 6 529 € | 3 761 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 117 t€ | -88 t€ | -83 t€ |
| Löner och arvoden | 23 t€ | -28 t€ | -37 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 180 € | 9 055 € | 6 925 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -11 t€ | 2 998 € | 9 500 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 263 € | -1 249 € | -884 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 0 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 043 € | -3 327 € | -1 734 € |
| Materiella tillgångar | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 300 € | 300 € | 300 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 866 € | 0 € | 234 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 908 € | 9 136 € | 8 031 € |
| Pensionskostnader | 2 756 € | -2 685 € | -3 787 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 693 € | 7 552 € | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 103 € | 6 553 € | 8 738 € |
| Långfristiga fordringar | 300 € | 300 € | 300 € |
| Material och förnödenheter | 24 t€ | 12 t€ | 9 500 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 120 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 763 € | 81 € | 1 106 € |
| Passiva | 42 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sähköasennus H.Rantala Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen elinstallationer (1751 företag med beskattningsbar inkomst; median 23 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.