Magneettisairaala Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 244 t€ ja liikevoitto 153 t€; omavaraisuusaste 46,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 778 t€ ja tuloverot 158 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 244 t€ | 800 t€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -69,5 % | -35,7 % | – |
| Käyttökate | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Käyttökate-% | 62,6 % | 96,5 % | 99,7 % |
| Liikevoitto | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Liikevoitto-% | 62,6 % | 96,5 % | 99,7 % |
| Tilikauden tulos | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,3 % | 95,3 % | 79,2 % |
| Quick ratio | 1,38 | 3,35 | 4,81 |
| Current ratio | 1,38 | 3,35 | 4,81 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 104,1 % | 8,1 % | 20,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 113,3 % | 46,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 219 t€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 129 t€ | 35 t€ | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 244 t€ | 800 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 91 t€ | -28 t€ | -3 402 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -158 t€ | 5 675 € | -4 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 310 t€ | 778 t€ | 1,2 M€ |
| Tuloverot | 62 t€ | -159 t€ | -255 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 123 t€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Saamiset | 222 t€ | 182 t€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 129 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 350 t€ | 218 t€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 219 t€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 244 t€ | 800 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 91 t€ | -28 t€ | -3 402 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -158 t€ | 5 675 € | -4 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 310 t€ | 778 t€ | 1,2 M€ |
| Tuloverot | 62 t€ | -159 t€ | -255 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 123 t€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Saamiset | 222 t€ | 182 t€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 129 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 350 t€ | 218 t€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 219 t€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 70 t€ | 70 t€ | – |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 88 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | – | 70 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2 620 € | 1,1 M€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 30 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 88 t€ | 65 t€ | 3 170 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 19 t€ | 3 615 € | 0 € |
| Vastattavaa | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 42 t€ | 101 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 256 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 42 t€ | 4 425 € | 1,2 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 367 € | -4 549 € | -4 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 130 t€ | 171 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 166 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 91 t€ | 11 t€ | 1,2 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -29 t€ | 708 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 2 762 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 148 t€ | 0 € | – |
| Sijoitukset | 123 t€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Magneettisairaala Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään 10 %:iin (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 9,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.