Magneettisairaala Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 244 t€ och rörelseresultatet 153 t€; soliditet 46,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 778 t€ och inkomstskatterna 158 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 244 t€ | 800 t€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -69,5 % | -35,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Rörelsebidrag % | 62,6 % | 96,5 % | 99,7 % |
| Rörelseresultat | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Rörelsemarginal | 62,6 % | 96,5 % | 99,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
| Soliditet | 46,3 % | 95,3 % | 79,2 % |
| Kassalikviditet | 1,38 | 3,35 | 4,81 |
| Current ratio | 1,38 | 3,35 | 4,81 |
| Relativ skuldsättning | 104,1 % | 8,1 % | 20,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 113,3 % | 46,6 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 219 t€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Kassa och bank | 129 t€ | 35 t€ | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 244 t€ | 800 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 91 t€ | -28 t€ | -3 402 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -158 t€ | 5 675 € | -4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 310 t€ | 778 t€ | 1,2 M€ |
| Inkomstskatt | 62 t€ | -159 t€ | -255 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 123 t€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Fordringar | 222 t€ | 182 t€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 129 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 350 t€ | 218 t€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 219 t€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
| Främmande kapital | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 244 t€ | 800 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 91 t€ | -28 t€ | -3 402 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 153 t€ | 772 t€ | 1,2 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -158 t€ | 5 675 € | -4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 310 t€ | 778 t€ | 1,2 M€ |
| Inkomstskatt | 62 t€ | -159 t€ | -255 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
| Bestående aktiva | 123 t€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Fordringar | 222 t€ | 182 t€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 129 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 350 t€ | 218 t€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 219 t€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
| Främmande kapital | 254 t€ | 65 t€ | 259 t€ |
| Placeringar | 123 t€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 762 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 166 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -29 t€ | 708 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 130 t€ | 171 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 19 t€ | 3 615 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 88 t€ | 65 t€ | 3 170 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 42 t€ | 4 425 € | 1,2 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 248 t€ | 619 t€ | 986 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 42 t€ | 101 t€ | 0 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 70 t€ | 70 t€ | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 t€ | 11 t€ | 1,2 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 367 € | -4 549 € | -4 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 256 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Passiva | 473 t€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 30 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | – | 70 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 2 620 € | 1,1 M€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 88 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 148 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Magneettisairaala Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 9,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.