Centurion Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 60 t€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 90,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 468 €.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 20 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 0,0 % | 200,0 % | – |
| Käyttökate | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Käyttökate-% | 38,7 % | 38,8 % | 42,7 % | 35,7 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Liikevoitto-% | 38,7 % | 38,8 % | 42,7 % | 35,7 % |
| Tilikauden tulos | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
| Henkilöstökulut | -34 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 11 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,3 % | 93,0 % | 94,3 % | 83,6 % |
| Quick ratio | 3,80 | 2,85 | 2,00 | 0,52 |
| Current ratio | 3,80 | 2,85 | 2,00 | 0,52 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 484,9 % | 293,2 % | 212,7 % | 1572,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,2 % | 16,6 % | 29,5 % | 0,2 % |
| Taseen loppusumma | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 5 434 € | 12 t€ | 1 163 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | 34 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 410 € | -2 695 € | -2 395 € | -1 887 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -501 t€ | 369 t€ | 596 t€ | -3 912 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 524 t€ | 392 t€ | 622 t€ | 3 230 € |
| Tuloverot | 4 649 € | -4 468 € | -4 413 € | -657 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 1,1 M€ | 495 t€ | 244 t€ | 162 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 5 434 € | 12 t€ | 1 163 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 501 t€ | 255 t€ | 163 t€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
| Vieras pääoma | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | 34 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 410 € | -2 695 € | -2 395 € | -1 887 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -501 t€ | 369 t€ | 596 t€ | -3 912 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 524 t€ | 392 t€ | 622 t€ | 3 230 € |
| Tuloverot | 4 649 € | -4 468 € | -4 413 € | -657 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
| Pysyvät vastaavat | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 1,1 M€ | 495 t€ | 244 t€ | 162 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 5 434 € | 12 t€ | 1 163 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 501 t€ | 255 t€ | 163 t€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
| Vieras pääoma | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | – | 0 € | 282 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 63 € |
| Sijoitukset | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 291 t€ | 172 t€ | 123 t€ | 5 564 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 579 t€ | 342 t€ | -126 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 310 € | 0 € | 18 t€ | 238 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 118 € | 116 € | 114 € | 471 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 1,1 M€ | 495 t€ | 226 t€ | 137 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 0 € | 40 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,1 M€ | 495 t€ | 244 t€ | 162 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 84 € | -962 € | -3 739 € | -3 912 € |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 600 t€ | 0 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 30 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 236 € | 3 811 € | 4 413 € | 26 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | – | 0 € | 30 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 784 € | -559 € | -670 € | -173 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 99 t€ | -230 t€ | 0 € | – |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 260 t€ | 339 t€ | 291 t€ | 128 t€ |
| Eläkekulut | 3 559 € | -3 483 € | -3 315 € | -798 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 600 t€ | 600 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Centurion Holding Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta suurempaan puoliskoon (851 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.