Centurion Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 60 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 90,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 22 t€ och inkomstskatterna 4 468 €.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 20 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,0 % | 0,0 % | 200,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Rörelsebidrag % | 38,7 % | 38,8 % | 42,7 % | 35,7 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Rörelsemarginal | 38,7 % | 38,8 % | 42,7 % | 35,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
| Personalkostnader | -34 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 11 t€ |
| Soliditet | 90,3 % | 93,0 % | 94,3 % | 83,6 % |
| Kassalikviditet | 3,80 | 2,85 | 2,00 | 0,52 |
| Current ratio | 3,80 | 2,85 | 2,00 | 0,52 |
| Relativ skuldsättning | 484,9 % | 293,2 % | 212,7 % | 1572,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 % | 16,6 % | 29,5 % | 0,2 % |
| Balansomslutning | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 5 434 € | 12 t€ | 1 163 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | 34 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 2 410 € | -2 695 € | -2 395 € | -1 887 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -501 t€ | 369 t€ | 596 t€ | -3 912 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 524 t€ | 392 t€ | 622 t€ | 3 230 € |
| Inkomstskatt | 4 649 € | -4 468 € | -4 413 € | -657 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 1,1 M€ | 495 t€ | 244 t€ | 162 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 5 434 € | 12 t€ | 1 163 € |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 501 t€ | 255 t€ | 163 t€ |
| Aktiva | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
| Främmande kapital | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | 34 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 2 410 € | -2 695 € | -2 395 € | -1 887 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 7 142 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -501 t€ | 369 t€ | 596 t€ | -3 912 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 524 t€ | 392 t€ | 622 t€ | 3 230 € |
| Inkomstskatt | 4 649 € | -4 468 € | -4 413 € | -657 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 1,1 M€ | 495 t€ | 244 t€ | 162 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 5 434 € | 12 t€ | 1 163 € |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 501 t€ | 255 t€ | 163 t€ |
| Aktiva | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
| Främmande kapital | 291 t€ | 176 t€ | 128 t€ | 315 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 0 € | 40 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 600 t€ | 0 € | – | – |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 520 t€ | 387 t€ | 617 t€ | 2 573 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 99 t€ | -230 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 260 t€ | 339 t€ | 291 t€ | 128 t€ |
| Pensionskostnader | 3 559 € | -3 483 € | -3 315 € | -798 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 118 € | 116 € | 114 € | 471 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 310 € | 0 € | 18 t€ | 238 € |
| Passiva | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 282 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 236 € | 3 811 € | 4 413 € | 26 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 84 € | -962 € | -3 739 € | -3 912 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 291 t€ | 172 t€ | 123 t€ | 5 564 € |
| Kortfristiga fordringar | 1,1 M€ | 495 t€ | 244 t€ | 162 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 63 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 600 t€ | 600 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 579 t€ | 342 t€ | -126 t€ | 0 € |
| Placeringar | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 1,1 M€ | 495 t€ | 226 t€ | 137 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 784 € | -559 € | -670 € | -173 € |
| Löner och arvoden | 30 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -10 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | 0 € | 30 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Centurion Holding Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig stödverksamhet till företag (851 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.