Levin Safka Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kittilä, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 76 t€ ja liikevoitto 39 t€; omavaraisuusaste 27,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 47 t€ ja tuloverot 9 363 €.
Kittilä: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 76 t€ | 79 t€ | 88 t€ | – |
| Liikevaihdon muutos | -3,4 % | -9,9 % | – | – |
| Käyttökate | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | 51,1 % | 45,5 % | 64,6 % | – |
| Liikevoitto | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Liikevoitto-% | 51,1 % | 45,5 % | 64,6 % | – |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Omavaraisuusaste | 27,4 % | 19,4 % | 12,7 % | 4,5 % |
| Quick ratio | 0,13 | 0,25 | 0,53 | 0,60 |
| Current ratio | 0,13 | 0,25 | 0,53 | 0,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 360,1 % | 395,3 % | 405,9 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 27,6 % | 30,7 % | 71,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 75 t€ | 52 t€ | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 784 € | 16 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 76 t€ | 79 t€ | 88 t€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 88 t€ | 57 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 37 t€ | -43 t€ | -31 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 069 € | -6 756 € | -9 875 € | -8 963 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 29 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Tuloverot | 7 312 € | -6 197 € | -9 537 € | -127 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Saamiset | 2 172 € | 999 € | 3 190 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 784 € | 16 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 955 € | 17 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 75 t€ | 52 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 212 t€ | 245 t€ | 285 t€ | 325 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 66 t€ |
| Vieras pääoma | 275 t€ | 312 t€ | 356 t€ | 392 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 76 t€ | 79 t€ | 88 t€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 88 t€ | 57 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 37 t€ | -43 t€ | -31 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 069 € | -6 756 € | -9 875 € | -8 963 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 29 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Tuloverot | 7 312 € | -6 197 € | -9 537 € | -127 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Saamiset | 2 172 € | 999 € | 3 190 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 784 € | 16 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 955 € | 17 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 75 t€ | 52 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 212 t€ | 245 t€ | 285 t€ | 325 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 66 t€ |
| Vieras pääoma | 275 t€ | 312 t€ | 356 t€ | 392 t€ |
| Sijoitukset | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 172 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 27 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 26 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 75 t€ | 52 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 2 936 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | -860 € | 45 € | 36 € | 37 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 999 € | 254 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 172 € | 999 € | 3 190 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 069 € | -6 756 € | -9 875 € | -8 963 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 4 216 € | 9 363 € | 3 712 € |
| Vastattavaa | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 33 t€ | 73 t€ | 113 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 37 t€ | 43 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 212 t€ | 212 t€ | 212 t€ | 212 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Levin Safka Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 2,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.