Levin Safka Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 76 t€ och rörelseresultatet 39 t€; soliditet 27,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 47 t€ och inkomstskatterna 9 363 €.
Kittilä: 5 nya företag på 30 dagar
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 t€ | 79 t€ | 88 t€ | – |
| Förändring i omsättning | -3,4 % | -9,9 % | – | – |
| Rörelsebidrag | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Rörelsebidrag % | 51,1 % | 45,5 % | 64,6 % | – |
| Rörelseresultat | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Rörelsemarginal | 51,1 % | 45,5 % | 64,6 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Soliditet | 27,4 % | 19,4 % | 12,7 % | 4,5 % |
| Kassalikviditet | 0,13 | 0,25 | 0,53 | 0,60 |
| Current ratio | 0,13 | 0,25 | 0,53 | 0,60 |
| Relativ skuldsättning | 360,1 % | 395,3 % | 405,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 % | 30,7 % | 71,7 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Eget kapital | 104 t€ | 75 t€ | 52 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 5 784 € | 16 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 t€ | 79 t€ | 88 t€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 88 t€ | 57 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | -43 t€ | -31 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 069 € | -6 756 € | -9 875 € | -8 963 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 29 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 7 312 € | -6 197 € | -9 537 € | -127 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Fordringar | 2 172 € | 999 € | 3 190 € | 0 € |
| Kassa och bank | 5 784 € | 16 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 7 955 € | 17 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Aktiva | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Eget kapital | 104 t€ | 75 t€ | 52 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 212 t€ | 245 t€ | 285 t€ | 325 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 66 t€ |
| Främmande kapital | 275 t€ | 312 t€ | 356 t€ | 392 t€ |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 t€ | 79 t€ | 88 t€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 88 t€ | 57 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | -43 t€ | -31 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 39 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 069 € | -6 756 € | -9 875 € | -8 963 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 29 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 7 312 € | -6 197 € | -9 537 € | -127 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Fordringar | 2 172 € | 999 € | 3 190 € | 0 € |
| Kassa och bank | 5 784 € | 16 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 7 955 € | 17 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Aktiva | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Eget kapital | 104 t€ | 75 t€ | 52 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 212 t€ | 245 t€ | 285 t€ | 325 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 66 t€ |
| Främmande kapital | 275 t€ | 312 t€ | 356 t€ | 392 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 18 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | -860 € | 45 € | 36 € | 37 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 2 936 € | 0 € |
| Passiva | 378 t€ | 387 t€ | 408 t€ | 410 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 4 216 € | 9 363 € | 3 712 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 999 € | 254 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 069 € | -6 756 € | -9 875 € | -8 963 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 37 t€ | 43 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 27 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 172 € | 999 € | 3 190 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 75 t€ | 52 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 172 € | 0 € | – | – |
| Placeringar | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ | 370 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 33 t€ | 73 t€ | 113 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 212 t€ | 212 t€ | 212 t€ | 212 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Levin Safka Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.