VP-Laitehuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lohja, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 74 t€ ja liikevoitto 19 t€; omavaraisuusaste 28,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 190 € ja tuloverot 638 €.
Lohja: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 74 t€ | 44 t€ | 30 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 65,8 % | 49,0 % | – |
| Käyttökate | 18 t€ | 5 162 € | 1 183 € |
| Käyttökate-% | 24,3 % | 11,6 % | 4,0 % |
| Liikevoitto | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Liikevoitto-% | 26,3 % | 7,2 % | 4,0 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
| Henkilöstökulut | -2 176 € | 2 044 € | 1 941 € |
| Omavaraisuusaste | 28,7 % | 6,0 % | 2,0 % |
| Quick ratio | 1,20 | 0,83 | 0,71 |
| Current ratio | 1,31 | 0,96 | 1,02 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 64,2 % | 123,7 % | 156,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 81,5 % | 72,6 % | 98,7 % |
| Taseen loppusumma | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 3 514 € | 962 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 32 t€ | 22 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 74 t€ | 44 t€ | 30 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 23 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 2 176 € | -2 044 € | -1 941 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 480 € | -1 973 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Tuloverot | 3 867 € | -638 € | -233 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 085 € | 6 915 € | 14 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 32 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 62 t€ | 52 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 3 514 € | 962 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 74 t€ | 44 t€ | 30 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 23 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 2 176 € | -2 044 € | -1 941 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 480 € | -1 973 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Tuloverot | 3 867 € | -638 € | -233 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
| Pysyvät vastaavat | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 085 € | 6 915 € | 14 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 32 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 62 t€ | 52 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 3 514 € | 962 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
| Koneet ja kalusto | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Eläkekulut | 1 920 € | -1 695 € | -1 613 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 872 € | 6 € | 812 € |
| Vastattavaa | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 319 € | 0 € | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 5 085 € | 6 915 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 923 € | 9 345 € | 2 133 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 392 € | 3 117 € | 955 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 42 t€ | 45 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 711 € | 3 117 € | 955 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3 514 € | 962 € | 13 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 830 € | -7 366 € | -418 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 480 € | -1 973 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 21 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 256 € | -350 € | -329 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna VP-Laitehuolto Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.