VP-Laitehuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 74 t€ och rörelseresultatet 19 t€; soliditet 28,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 190 € och inkomstskatterna 638 €.
Lojo: 8 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 74 t€ | 44 t€ | 30 t€ |
| Förändring i omsättning | 65,8 % | 49,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 18 t€ | 5 162 € | 1 183 € |
| Rörelsebidrag % | 24,3 % | 11,6 % | 4,0 % |
| Rörelseresultat | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Rörelsemarginal | 26,3 % | 7,2 % | 4,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
| Personalkostnader | -2 176 € | 2 044 € | 1 941 € |
| Soliditet | 28,7 % | 6,0 % | 2,0 % |
| Kassalikviditet | 1,20 | 0,83 | 0,71 |
| Current ratio | 1,31 | 0,96 | 1,02 |
| Relativ skuldsättning | 64,2 % | 123,7 % | 156,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 % | 72,6 % | 98,7 % |
| Balansomslutning | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Eget kapital | 19 t€ | 3 514 € | 962 € |
| Kassa och bank | 39 t€ | 32 t€ | 22 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 74 t€ | 44 t€ | 30 t€ |
| Material och tjänster | 23 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 2 176 € | -2 044 € | -1 941 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 480 € | -1 973 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Inkomstskatt | 3 867 € | -638 € | -233 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 5 085 € | 6 915 € | 14 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 32 t€ | 22 t€ |
| Rörliga aktiva | 62 t€ | 52 t€ | 48 t€ |
| Aktiva | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Eget kapital | 19 t€ | 3 514 € | 962 € |
| Korfristigt främmande kapital | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 74 t€ | 44 t€ | 30 t€ |
| Material och tjänster | 23 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 2 176 € | -2 044 € | -1 941 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 480 € | -1 973 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 3 190 € | 1 183 € |
| Inkomstskatt | 3 867 € | -638 € | -233 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
| Bestående aktiva | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 5 085 € | 6 915 € | 14 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 32 t€ | 22 t€ |
| Rörliga aktiva | 62 t€ | 52 t€ | 48 t€ |
| Aktiva | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Eget kapital | 19 t€ | 3 514 € | 962 € |
| Korfristigt främmande kapital | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 47 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | 2 552 € | 950 € |
| Maskiner och inventarier | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 1 920 € | -1 695 € | -1 613 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 872 € | 6 € | 812 € |
| Passiva | 66 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 319 € | 0 € | – |
| Material och förnödenheter | 5 085 € | 6 915 € | 14 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 923 € | 9 345 € | 2 133 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 392 € | 3 117 € | 955 € |
| Långfristiga fordringar | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 42 t€ | 45 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 7 711 € | 3 117 € | 955 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3 514 € | 962 € | 13 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 830 € | -7 366 € | -418 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 480 € | -1 973 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 4 439 € | 5 918 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 21 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 256 € | -350 € | -329 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör VP-Laitehuolto Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.