LVI-palvelu Uno Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 243 t€ ja liikevoitto 28 t€; omavaraisuusaste 59,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 98 t€ ja tuloverot 20 t€.
Vantaa: 73 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 243 t€ | 262 t€ | 285 t€ | 220 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,1 % | -8,0 % | 29,3 % | – |
| Käyttökate | 17 t€ | 36 t€ | 113 t€ | 65 t€ |
| Käyttökate-% | 7,2 % | 13,7 % | 39,6 % | 29,6 % |
| Liikevoitto | 28 t€ | 22 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,5 % | 8,6 % | 34,9 % | 27,4 % |
| Tilikauden tulos | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
| Henkilöstökulut | -74 t€ | 72 t€ | 64 t€ | 39 t€ |
| Omavaraisuusaste | 59,8 % | 54,4 % | 57,6 % | 45,4 % |
| Quick ratio | 4,12 | 3,51 | 5,12 | 2,43 |
| Current ratio | 4,12 | 3,51 | 5,12 | 2,43 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 34,7 % | 38,9 % | 30,4 % | 25,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,0 % | 10,7 % | 64,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 125 t€ | 121 t€ | 118 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 159 t€ | 156 t€ | 142 t€ | 59 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 243 t€ | 262 t€ | 285 t€ | 220 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 694 € | 300 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 72 t€ | -104 t€ | -55 t€ | -78 t€ |
| Henkilöstökulut | 74 t€ | -72 t€ | -64 t€ | -39 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -4 788 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 58 t€ | -52 t€ | -53 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 28 t€ | 22 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | -5 580 € | -4 005 € | -2 969 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 17 t€ | 95 t€ | 57 t€ |
| Tuloverot | 3 729 € | -3 756 € | -20 t€ | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 159 t€ | 156 t€ | 142 t€ | 59 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 178 t€ | 183 t€ | 164 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 125 t€ | 121 t€ | 118 t€ | 46 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 52 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 84 t€ | 102 t€ | 87 t€ | 55 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 243 t€ | 262 t€ | 285 t€ | 220 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 694 € | 300 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 72 t€ | -104 t€ | -55 t€ | -78 t€ |
| Henkilöstökulut | 74 t€ | -72 t€ | -64 t€ | -39 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -4 788 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 58 t€ | -52 t€ | -53 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 28 t€ | 22 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | -5 580 € | -4 005 € | -2 969 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 17 t€ | 95 t€ | 57 t€ |
| Tuloverot | 3 729 € | -3 756 € | -20 t€ | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 159 t€ | 156 t€ | 142 t€ | 59 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 178 t€ | 183 t€ | 164 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 125 t€ | 121 t€ | 118 t€ | 46 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 52 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 84 t€ | 102 t€ | 87 t€ | 55 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -119 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Eläkekulut | 4 066 € | -4 643 € | -5 590 € | -1 470 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 14 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 16 t€ | 14 t€ | 2 582 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 12 t€ | 8 677 € | 1 877 € |
| Vastattavaa | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 10 t€ | 6 761 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 311 € | 9 961 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 11 t€ | -5 538 € | -4 005 € | -2 970 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 733 € | 10 t€ | 7 668 € | 8 567 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 537 € | 4 452 € | 1 193 € | 5 379 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 112 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 10 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -4 788 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Palvelujen ostot | 7 499 € | -6 023 € | -3 616 € | -3 177 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 41 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 20 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 64 t€ | -98 t€ | -52 t€ | -75 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 189 € | 76 € | 0 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 024 € | -1 562 € | -2 117 € | -1 050 € |
| Palkat ja palkkiot | 68 t€ | -65 t€ | -56 t€ | -36 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LVI-palvelu Uno Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus ylimpään neljännekseen (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 4,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.