LVI-palvelu Uno Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 243 t€ och rörelseresultatet 28 t€; soliditet 59,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 98 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
Vanda: 73 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 243 t€ | 262 t€ | 285 t€ | 220 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,1 % | -8,0 % | 29,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 17 t€ | 36 t€ | 113 t€ | 65 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,2 % | 13,7 % | 39,6 % | 29,6 % |
| Rörelseresultat | 28 t€ | 22 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,5 % | 8,6 % | 34,9 % | 27,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
| Personalkostnader | -74 t€ | 72 t€ | 64 t€ | 39 t€ |
| Soliditet | 59,8 % | 54,4 % | 57,6 % | 45,4 % |
| Kassalikviditet | 4,12 | 3,51 | 5,12 | 2,43 |
| Current ratio | 4,12 | 3,51 | 5,12 | 2,43 |
| Relativ skuldsättning | 34,7 % | 38,9 % | 30,4 % | 25,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,0 % | 10,7 % | 64,3 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Eget kapital | 125 t€ | 121 t€ | 118 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 159 t€ | 156 t€ | 142 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 243 t€ | 262 t€ | 285 t€ | 220 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 694 € | 300 € | 0 € |
| Material och tjänster | 72 t€ | -104 t€ | -55 t€ | -78 t€ |
| Personalkostnader | 74 t€ | -72 t€ | -64 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -4 788 € |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -52 t€ | -53 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 28 t€ | 22 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | -5 580 € | -4 005 € | -2 969 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 17 t€ | 95 t€ | 57 t€ |
| Inkomstskatt | 3 729 € | -3 756 € | -20 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 159 t€ | 156 t€ | 142 t€ | 59 t€ |
| Rörliga aktiva | 178 t€ | 183 t€ | 164 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Eget kapital | 125 t€ | 121 t€ | 118 t€ | 46 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 41 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 52 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 84 t€ | 102 t€ | 87 t€ | 55 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 243 t€ | 262 t€ | 285 t€ | 220 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 694 € | 300 € | 0 € |
| Material och tjänster | 72 t€ | -104 t€ | -55 t€ | -78 t€ |
| Personalkostnader | 74 t€ | -72 t€ | -64 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -4 788 € |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -52 t€ | -53 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 28 t€ | 22 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | -5 580 € | -4 005 € | -2 969 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 17 t€ | 95 t€ | 57 t€ |
| Inkomstskatt | 3 729 € | -3 756 € | -20 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
| Bestående aktiva | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 159 t€ | 156 t€ | 142 t€ | 59 t€ |
| Rörliga aktiva | 178 t€ | 183 t€ | 164 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Eget kapital | 125 t€ | 121 t€ | 118 t€ | 46 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 41 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 52 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 84 t€ | 102 t€ | 87 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 537 € | 4 452 € | 1 193 € | 5 379 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 733 € | 10 t€ | 7 668 € | 8 567 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 112 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 12 t€ | 8 677 € | 1 877 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -119 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 16 t€ | 14 t€ | 2 582 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 311 € | 9 961 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 64 t€ | -98 t€ | -52 t€ | -75 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 13 t€ | 76 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 20 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 t€ | -5 538 € | -4 005 € | -2 970 € |
| Materiella tillgångar | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | 68 t€ | -65 t€ | -56 t€ | -36 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 10 t€ | 6 761 € | 13 t€ |
| Passiva | 210 t€ | 223 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 14 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 189 € | 76 € | 0 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 024 € | -1 562 € | -2 117 € | -1 050 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 41 t€ | 50 t€ | 55 t€ | 20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 10 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -4 788 € |
| Köp av tjänster | 7 499 € | -6 023 € | -3 616 € | -3 177 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 11 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Pensionskostnader | 4 066 € | -4 643 € | -5 590 € | -1 470 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LVI-palvelu Uno Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 4,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.