RestaUra oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2025, liikevaihto oli 1,8 M€ ja liikevoitto 34 t€; omavaraisuusaste 4,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 261 € ja tuloverot 252 €.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,2 % | – |
| Käyttökate | 34 t€ | 155 t€ |
| Käyttökate-% | 1,8 % | 8,8 % |
| Liikevoitto | 34 t€ | 155 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,8 % | 8,8 % |
| Tilikauden tulos | 270 € | 847 € |
| Henkilöstökulut | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Omavaraisuusaste | 4,0 % | 5,2 % |
| Quick ratio | 1,32 | 1,06 |
| Current ratio | 1,32 | 1,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 38,6 % | 29,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,9 % | 2,9 % |
| Taseen loppusumma | 734 t€ | 553 t€ |
| Oma pääoma | 29 t€ | 29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 18 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 720 € | 4 850 € |
| Materiaalit ja palvelut | -5 100 € | -20 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -63 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 155 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 32 € | -162 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 155 t€ |
| Tuloverot | -35 € | -252 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 270 € | 847 € |
Tase
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 7 000 € | 0 € |
| Saamiset | 727 t€ | 535 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 727 t€ | 553 t€ |
| Vastaavaa | 734 t€ | 553 t€ |
| Oma pääoma | 29 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 154 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 551 t€ | 524 t€ |
| Vieras pääoma | 705 t€ | 524 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 720 € | 4 850 € |
| Materiaalit ja palvelut | -5 100 € | -20 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -63 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 155 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 32 € | -162 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 155 t€ |
| Tuloverot | -35 € | -252 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 270 € | 847 € |
| Pysyvät vastaavat | 7 000 € | 0 € |
| Saamiset | 727 t€ | 535 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 727 t€ | 553 t€ |
| Vastaavaa | 734 t€ | 553 t€ |
| Oma pääoma | 29 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 154 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 551 t€ | 524 t€ |
| Vieras pääoma | 705 t€ | 524 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 34 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 23 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 124 t€ | 73 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 29 t€ | 28 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 410 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 129 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 551 € | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 250 € | 490 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -109 € | -3 818 € |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 0 € | 154 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 291 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 270 € | 847 € |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 154 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 317 t€ | 535 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -231 € | -163 € |
| Palkat ja palkkiot | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 389 t€ | 271 t€ |
| Kehittämismenot | 7 000 € | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 7 000 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 449 € |
| Vastattavaa | 734 t€ | 553 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 263 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | -32 t€ | -29 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 410 t€ | 0 € |
| Konserniavustukset | -34 t€ | -154 t€ |
| Palvelujen ostot | -4 991 € | -16 t€ |
| Eläkekulut | -282 t€ | -219 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna RestaUra oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta pienempään puoliskoon (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.