RestaUra oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 34 t€; soliditet 4,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 261 € och inkomstskatterna 252 €.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 4,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 34 t€ | 155 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,8 % | 8,8 % |
| Rörelseresultat | 34 t€ | 155 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 8,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 270 € | 847 € |
| Personalkostnader | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Soliditet | 4,0 % | 5,2 % |
| Kassalikviditet | 1,32 | 1,06 |
| Current ratio | 1,32 | 1,06 |
| Relativ skuldsättning | 38,6 % | 29,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 2,9 % |
| Balansomslutning | 734 t€ | 553 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 18 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 720 € | 4 850 € |
| Material och tjänster | -5 100 € | -20 t€ |
| Personalkostnader | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | -63 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 155 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 32 € | -162 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 155 t€ |
| Inkomstskatt | -35 € | -252 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 270 € | 847 € |
Balansräkning
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 000 € | 0 € |
| Fordringar | 727 t€ | 535 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 727 t€ | 553 t€ |
| Aktiva | 734 t€ | 553 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 154 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 551 t€ | 524 t€ |
| Främmande kapital | 705 t€ | 524 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 720 € | 4 850 € |
| Material och tjänster | -5 100 € | -20 t€ |
| Personalkostnader | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | -63 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 155 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 32 € | -162 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 155 t€ |
| Inkomstskatt | -35 € | -252 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 270 € | 847 € |
| Bestående aktiva | 7 000 € | 0 € |
| Fordringar | 727 t€ | 535 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 727 t€ | 553 t€ |
| Aktiva | 734 t€ | 553 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 154 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 551 t€ | 524 t€ |
| Främmande kapital | 705 t€ | 524 t€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 0 € | 154 t€ |
| Immateriella tillgångar | 7 000 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 270 € | 847 € |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 410 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | -282 t€ | -219 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 449 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 551 € | 26 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 129 € | 21 t€ |
| Passiva | 734 t€ | 553 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 34 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 389 t€ | 271 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 250 € | 490 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -231 € | -163 € |
| Utvecklingsutgifter | 7 000 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 410 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 124 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 317 t€ | 535 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 23 t€ | 24 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 29 t€ | 28 t€ |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | 154 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | -4 991 € | -16 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 291 t€ | 0 € |
| Koncernbidrag | -34 t€ | -154 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -109 € | -3 818 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 263 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | -32 t€ | -29 t€ |
| Löner och arvoden | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör RestaUra oy till den nedre halvan inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.