Vancar Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 914 t€ ja liikevoitto 29 t€; omavaraisuusaste 44,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 315 €.
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 914 t€ | 741 t€ | 447 t€ | 391 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 23,2 % | 65,7 % | 14,6 % | – |
| Käyttökate | 12 t€ | 81 t€ | 28 t€ | 59 t€ |
| Käyttökate-% | 1,3 % | 11,0 % | 6,2 % | 15,0 % |
| Liikevoitto | 29 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,1 % | 8,4 % | 5,0 % | 13,4 % |
| Tilikauden tulos | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Henkilöstökulut | -291 t€ | 198 t€ | 89 t€ | 88 t€ |
| Omavaraisuusaste | 44,7 % | 46,9 % | 44,4 % | 46,9 % |
| Quick ratio | 1,57 | 2,16 | 1,22 | 1,45 |
| Current ratio | 1,91 | 2,44 | 1,40 | 1,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,5 % | 17,9 % | 21,2 % | 18,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,5 % | 40,6 % | 22,6 % | 64,4 % |
| Taseen loppusumma | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 104 t€ | 100 t€ | 47 t€ | 66 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 914 t€ | 741 t€ | 447 t€ | 391 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 16 t€ | 0 € | 1 061 € |
| Materiaalit ja palvelut | 455 t€ | -377 t€ | -255 t€ | -182 t€ |
| Henkilöstökulut | 291 t€ | -198 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -19 t€ | -5 399 € | -6 366 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 122 t€ | -101 t€ | -76 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 964 € | -2 365 € | -1 028 € | -894 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 60 t€ | 21 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 5 388 € | -12 t€ | -4 315 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 51 t€ | 59 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 42 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 92 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 104 t€ | 100 t€ | 47 t€ | 66 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 239 t€ | 192 t€ | 133 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 54 t€ | 0 € | 4 250 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 125 t€ | 79 t€ | 95 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 160 t€ | 133 t€ | 95 t€ | 72 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 914 t€ | 741 t€ | 447 t€ | 391 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 16 t€ | 0 € | 1 061 € |
| Materiaalit ja palvelut | 455 t€ | -377 t€ | -255 t€ | -182 t€ |
| Henkilöstökulut | 291 t€ | -198 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -19 t€ | -5 399 € | -6 366 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 122 t€ | -101 t€ | -76 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 964 € | -2 365 € | -1 028 € | -894 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 60 t€ | 21 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 5 388 € | -12 t€ | -4 315 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 51 t€ | 59 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 42 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 92 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 104 t€ | 100 t€ | 47 t€ | 66 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 239 t€ | 192 t€ | 133 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 54 t€ | 0 € | 4 250 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 125 t€ | 79 t€ | 95 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 160 t€ | 133 t€ | 95 t€ | 72 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 395 € | 1 500 € | 0 € | – |
| Keskeneräiset tuotteet | 10 t€ | 1 753 € | 5 263 € | 9 087 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Koneet ja kalusto | 50 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Eläkekulut | 43 t€ | -29 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 46 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 770 € | 2 173 € | 3 772 € | 2 736 € |
| Vastattavaa | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 32 t€ | 20 t€ | 12 t€ | 9 066 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 11 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 36 t€ | 18 t€ | 6 498 € | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 86 t€ | 65 t€ | 60 t€ | 28 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 964 € | -2 376 € | -1 028 € | -894 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 1 980 € | 1 980 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 42 t€ | 44 t€ | 59 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 6 375 € | 8 500 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 92 t€ | 70 t€ | 67 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 980 € | 1 980 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 333 € | 2 378 € | 2 764 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 85 t€ | 47 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -20 t€ | 4 360 € | -510 € | 18 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -19 t€ | -5 399 € | -6 366 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 51 t€ | 59 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Palvelujen ostot | 25 t€ | -17 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 4 250 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 35 t€ | 54 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 450 t€ | -364 t€ | -239 t€ | -185 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -7 509 € | -4 011 € | -4 258 € |
| Palkat ja palkkiot | 236 t€ | -162 t€ | -75 t€ | -74 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vancar Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus suurempaan puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.