Vancar Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 914 t€ och rörelseresultatet 29 t€; soliditet 44,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 22 t€ och inkomstskatterna 4 315 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 914 t€ | 741 t€ | 447 t€ | 391 t€ |
| Förändring i omsättning | 23,2 % | 65,7 % | 14,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 81 t€ | 28 t€ | 59 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,3 % | 11,0 % | 6,2 % | 15,0 % |
| Rörelseresultat | 29 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 8,4 % | 5,0 % | 13,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Personalkostnader | -291 t€ | 198 t€ | 89 t€ | 88 t€ |
| Soliditet | 44,7 % | 46,9 % | 44,4 % | 46,9 % |
| Kassalikviditet | 1,57 | 2,16 | 1,22 | 1,45 |
| Current ratio | 1,91 | 2,44 | 1,40 | 1,72 |
| Relativ skuldsättning | 17,5 % | 17,9 % | 21,2 % | 18,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 % | 40,6 % | 22,6 % | 64,4 % |
| Balansomslutning | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 100 t€ | 47 t€ | 66 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 914 t€ | 741 t€ | 447 t€ | 391 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 16 t€ | 0 € | 1 061 € |
| Material och tjänster | 455 t€ | -377 t€ | -255 t€ | -182 t€ |
| Personalkostnader | 291 t€ | -198 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -19 t€ | -5 399 € | -6 366 € |
| Övriga rörelsekostnader | 122 t€ | -101 t€ | -76 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 964 € | -2 365 € | -1 028 € | -894 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 60 t€ | 21 t€ | 51 t€ |
| Inkomstskatt | 5 388 € | -12 t€ | -4 315 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 51 t€ | 59 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Omsättningstillgångar | 42 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 92 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 100 t€ | 47 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 239 t€ | 192 t€ | 133 t€ | 117 t€ |
| Aktiva | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 35 t€ | 54 t€ | 0 € | 4 250 € |
| Korfristigt främmande kapital | 125 t€ | 79 t€ | 95 t€ | 68 t€ |
| Främmande kapital | 160 t€ | 133 t€ | 95 t€ | 72 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 914 t€ | 741 t€ | 447 t€ | 391 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 16 t€ | 0 € | 1 061 € |
| Material och tjänster | 455 t€ | -377 t€ | -255 t€ | -182 t€ |
| Personalkostnader | 291 t€ | -198 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -19 t€ | -5 399 € | -6 366 € |
| Övriga rörelsekostnader | 122 t€ | -101 t€ | -76 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 964 € | -2 365 € | -1 028 € | -894 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 60 t€ | 21 t€ | 51 t€ |
| Inkomstskatt | 5 388 € | -12 t€ | -4 315 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Bestående aktiva | 51 t€ | 59 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Omsättningstillgångar | 42 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 92 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 100 t€ | 47 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 239 t€ | 192 t€ | 133 t€ | 117 t€ |
| Aktiva | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 35 t€ | 54 t€ | 0 € | 4 250 € |
| Korfristigt främmande kapital | 125 t€ | 79 t€ | 95 t€ | 68 t€ |
| Främmande kapital | 160 t€ | 133 t€ | 95 t€ | 72 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 395 € | 1 500 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 333 € | 2 378 € | 2 764 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 42 t€ | 44 t€ | 59 t€ | 15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 85 t€ | 47 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 1 980 € | 1 980 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 770 € | 2 173 € | 3 772 € | 2 736 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 980 € | 1 980 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 46 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 86 t€ | 65 t€ | 60 t€ | 28 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 450 t€ | -364 t€ | -239 t€ | -185 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 21 t€ | 48 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 92 t€ | 70 t€ | 67 t€ | 31 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 964 € | -2 376 € | -1 028 € | -894 € |
| Materiella tillgångar | 51 t€ | 59 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Material och förnödenheter | 32 t€ | 20 t€ | 12 t€ | 9 066 € |
| Löner och arvoden | 236 t€ | -162 t€ | -75 t€ | -74 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 36 t€ | 18 t€ | 6 498 € | 18 t€ |
| Passiva | 290 t€ | 250 t€ | 171 t€ | 136 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 11 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -7 509 € | -4 011 € | -4 258 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 4 250 € |
| Maskiner och inventarier | 50 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -19 t€ | -5 399 € | -6 366 € |
| Varor under tillverkning | 10 t€ | 1 753 € | 5 263 € | 9 087 € |
| Köp av tjänster | 25 t€ | -17 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 6 375 € | 8 500 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -20 t€ | 4 360 € | -510 € | 18 t€ |
| Pensionskostnader | 43 t€ | -29 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 35 t€ | 54 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vancar Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.