Rautanen Yhtiöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 304 t€ ja liikevoitto 67 t€; omavaraisuusaste 83,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 42 t€ ja tuloverot 8 326 €.
Espoo: 112 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 304 t€ | 383 t€ | 422 t€ | 127 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -20,6 % | -9,1 % | 233,0 % | – |
| Käyttökate | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Käyttökate-% | 22,1 % | 10,9 % | 12,1 % | 33,3 % |
| Liikevoitto | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto-% | 22,1 % | 10,9 % | 12,1 % | 33,3 % |
| Tilikauden tulos | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
| Henkilöstökulut | -198 t€ | 125 t€ | 124 t€ | 75 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,6 % | 88,5 % | 47,3 % | 47,7 % |
| Quick ratio | 6,10 | 8,71 | 1,90 | 6,37 |
| Current ratio | 6,10 | 8,71 | 1,90 | 6,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,8 % | 3,0 % | 18,0 % | 28,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 39,5 % | 39,6 % | 56,1 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 90 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 101 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 304 t€ | 383 t€ | 422 t€ | 127 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 788 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 320 € | -191 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 198 t€ | -125 t€ | -124 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 37 t€ | -26 t€ | -21 t€ | -9 744 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -190 € | 71 € | -1 701 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 68 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 42 t€ |
| Tuloverot | 14 t€ | -6 001 € | -11 t€ | -9 600 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 62 t€ | 45 t€ | 105 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 101 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Vastaavaa | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 90 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 36 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 304 t€ | 383 t€ | 422 t€ | 127 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 788 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 320 € | -191 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 198 t€ | -125 t€ | -124 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 37 t€ | -26 t€ | -21 t€ | -9 744 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -190 € | 71 € | -1 701 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 68 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 42 t€ |
| Tuloverot | 14 t€ | -6 001 € | -11 t€ | -9 600 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 62 t€ | 45 t€ | 105 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 101 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Vastaavaa | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 90 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
| Eläkekulut | 33 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 456 € | 2 465 € | 58 t€ | 216 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 005 € | 4 595 € | 4 595 € | 0 € |
| Vastattavaa | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 190 € | 0 € | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | 71 € | -1 701 € | -30 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 52 t€ | 35 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 144 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 t€ | 9 208 € | 18 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 62 t€ | 45 t€ | 105 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 781 € | 5 654 € | 3 175 € | 37 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 83 t€ | 54 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 1 320 € | -191 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 332 € | -1 288 € | -1 653 € | -799 € |
| Palkat ja palkkiot | 162 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -59 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rautanen Yhtiöt Oy kuuluu toimialaluokassa muu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta suurempaan puoliskoon (277 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.