Rautanen Yhtiöt Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 304 t€ och rörelseresultatet 67 t€; soliditet 83,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 42 t€ och inkomstskatterna 8 326 €.
Esbo: 112 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 304 t€ | 383 t€ | 422 t€ | 127 t€ |
| Förändring i omsättning | -20,6 % | -9,1 % | 233,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Rörelsebidrag % | 22,1 % | 10,9 % | 12,1 % | 33,3 % |
| Rörelseresultat | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,1 % | 10,9 % | 12,1 % | 33,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
| Personalkostnader | -198 t€ | 125 t€ | 124 t€ | 75 t€ |
| Soliditet | 83,6 % | 88,5 % | 47,3 % | 47,7 % |
| Kassalikviditet | 6,10 | 8,71 | 1,90 | 6,37 |
| Current ratio | 6,10 | 8,71 | 1,90 | 6,37 |
| Relativ skuldsättning | 8,8 % | 3,0 % | 18,0 % | 28,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,5 % | 39,6 % | 56,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 137 t€ | 90 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 101 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 304 t€ | 383 t€ | 422 t€ | 127 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 788 € | 0 € |
| Material och tjänster | 1 320 € | -191 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 198 t€ | -125 t€ | -124 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | -26 t€ | -21 t€ | -9 744 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -190 € | 71 € | -1 701 € | -30 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 68 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 42 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | -6 001 € | -11 t€ | -9 600 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 62 t€ | 45 t€ | 105 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 101 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Aktiva | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 137 t€ | 90 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 304 t€ | 383 t€ | 422 t€ | 127 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 788 € | 0 € |
| Material och tjänster | 1 320 € | -191 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 198 t€ | -125 t€ | -124 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | -26 t€ | -21 t€ | -9 744 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -190 € | 71 € | -1 701 € | -30 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 68 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 42 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | -6 001 € | -11 t€ | -9 600 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
| Fordringar | 62 t€ | 45 t€ | 105 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 101 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Aktiva | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 137 t€ | 90 t€ | 68 t€ | 33 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 12 t€ | 76 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 781 € | 5 654 € | 3 175 € | 37 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 t€ | 9 208 € | 18 t€ | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 83 t€ | 54 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 005 € | 4 595 € | 4 595 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 456 € | 2 465 € | 58 t€ | 216 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 52 t€ | 35 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 54 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 62 t€ | 45 t€ | 105 t€ | 20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 71 € | -1 701 € | -30 € |
| Löner och arvoden | 162 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -59 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 144 € | 0 € | – | – |
| Passiva | 164 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 68 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 190 € | 0 € | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 3 332 € | -1 288 € | -1 653 € | -799 € |
| Köp av tjänster | 1 320 € | -191 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 33 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -14 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 25 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rautanen Yhtiöt Oy till den övre halvan inom näringsgrenen annan it- och dataverksamhet (277 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 3,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.