Helamet Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 297 t€ ja liikevoitto 74 t€; omavaraisuusaste 85,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 28 t€ ja tuloverot 5 695 €.
Kajaani: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 297 t€ | 223 t€ | 180 t€ | 226 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 33,1 % | 23,9 % | -20,4 % | – |
| Bruttotulos | – | – | – | 228 t€ |
| Käyttökate | 69 t€ | 33 t€ | 21 t€ | 75 t€ |
| Käyttökate-% | 23,4 % | 14,8 % | 11,9 % | 33,4 % |
| Liikevoitto | 74 t€ | 29 t€ | 15 t€ | 67 t€ |
| Liikevoitto-% | 24,8 % | 12,8 % | 8,6 % | 29,8 % |
| Tilikauden tulos | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 53 t€ |
| Henkilöstökulut | -135 t€ | 103 t€ | 87 t€ | 100 t€ |
| Omavaraisuusaste | 85,8 % | 91,3 % | 75,8 % | – |
| Quick ratio | 6,45 | 9,69 | 2,59 | – |
| Current ratio | 6,45 | 9,69 | 3,20 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,3 % | 3,3 % | 10,6 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 45,1 % | 29,2 % | 18,7 % | – |
| Taseen loppusumma | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 78 t€ | 60 t€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 44 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 297 t€ | 223 t€ | 180 t€ | 226 t€ |
| Bruttotulos | – | – | – | 228 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -4 262 € |
| Henkilöstökulut | 135 t€ | -103 t€ | -87 t€ | -100 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 373 € | -4 468 € | -5 957 € | -7 943 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 74 t€ | 29 t€ | 15 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -86 € | -162 € | -1 410 € | -1 363 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 66 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -5 695 € | -2 857 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 53 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | – |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 12 t€ | 6 299 € |
| Saamiset | 33 t€ | 14 t€ | 6 998 € | 34 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 139 t€ | 72 t€ | 61 t€ | – |
| Vastaavaa | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 78 t€ | 60 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 297 t€ | 223 t€ | 180 t€ | 226 t€ |
| Bruttotulos | – | – | – | 228 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 16 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -4 262 € |
| Henkilöstökulut | 135 t€ | -103 t€ | -87 t€ | -100 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 373 € | -4 468 € | -5 957 € | -7 943 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 74 t€ | 29 t€ | 15 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -86 € | -162 € | -1 410 € | -1 363 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 66 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -5 695 € | -2 857 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 53 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | – |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 12 t€ | 6 299 € |
| Saamiset | 33 t€ | 14 t€ | 6 998 € | 34 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 139 t€ | 72 t€ | 61 t€ | – |
| Vastaavaa | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 78 t€ | 60 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
| Palvelujen ostot | 1 594 € | -2 177 € | -2 125 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 72 t€ | 55 t€ | 49 t€ | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 5 880 € | 7 401 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 2 358 € | 4 208 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 373 € | -4 468 € | -5 957 € | -7 943 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 352 € | 1 511 € | 5 555 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 15 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -4 262 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 0 € | -12 t€ | 5 321 € | 6 299 € |
| Palkat ja palkkiot | 119 t€ | -93 t€ | -78 t€ | -92 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 25 t€ | 3 629 € | 2 612 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 52 € | -203 € | -1 410 € | -1 369 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 138 € | 41 € | 0 € | 6 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 901 € | -3 887 € | -3 847 € | -3 510 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | – | 0 € | 12 t€ | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 707 € | 26 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 33 t€ | 14 t€ | 6 998 € | – |
| Eläkekulut | 9 877 € | -6 021 € | -5 298 € | -4 680 € |
| Koneet ja kalusto | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | – |
| Välittömät verot | – | – | – | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 6 108 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 047 € | 7 722 € | 178 € | – |
| Vastattavaa | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Helamet Oy kuuluu toimialaluokassa muiden laitteiden korjaus ja huolto suurempaan puoliskoon (67 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.