Helamet Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 297 t€ och rörelseresultatet 74 t€; soliditet 85,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 28 t€ och inkomstskatterna 5 695 €.
Kajana: 3 nya företag på 30 dagar
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 223 t€ | 180 t€ | 226 t€ |
| Förändring i omsättning | 33,1 % | 23,9 % | -20,4 % | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | 228 t€ |
| Rörelsebidrag | 69 t€ | 33 t€ | 21 t€ | 75 t€ |
| Rörelsebidrag % | 23,4 % | 14,8 % | 11,9 % | 33,4 % |
| Rörelseresultat | 74 t€ | 29 t€ | 15 t€ | 67 t€ |
| Rörelsemarginal | 24,8 % | 12,8 % | 8,6 % | 29,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 53 t€ |
| Personalkostnader | -135 t€ | 103 t€ | 87 t€ | 100 t€ |
| Soliditet | 85,8 % | 91,3 % | 75,8 % | – |
| Kassalikviditet | 6,45 | 9,69 | 2,59 | – |
| Current ratio | 6,45 | 9,69 | 3,20 | – |
| Relativ skuldsättning | 7,3 % | 3,3 % | 10,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,1 % | 29,2 % | 18,7 % | – |
| Balansomslutning | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 78 t€ | 60 t€ | – |
| Kassa och bank | 106 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 223 t€ | 180 t€ | 226 t€ |
| Bruttoresultat | – | – | – | 228 t€ |
| Material och tjänster | 16 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -4 262 € |
| Personalkostnader | 135 t€ | -103 t€ | -87 t€ | -100 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 373 € | -4 468 € | -5 957 € | -7 943 € |
| Övriga rörelsekostnader | 67 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -53 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 74 t€ | 29 t€ | 15 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -86 € | -162 € | -1 410 € | -1 363 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -5 695 € | -2 857 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 53 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | – |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 12 t€ | 6 299 € |
| Fordringar | 33 t€ | 14 t€ | 6 998 € | 34 t€ |
| Kassa och bank | 106 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 139 t€ | 72 t€ | 61 t€ | – |
| Aktiva | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 78 t€ | 60 t€ | – |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
| Främmande kapital | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 223 t€ | 180 t€ | 226 t€ |
| Bruttoresultat | – | – | – | 228 t€ |
| Material och tjänster | 16 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -4 262 € |
| Personalkostnader | 135 t€ | -103 t€ | -87 t€ | -100 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 373 € | -4 468 € | -5 957 € | -7 943 € |
| Övriga rörelsekostnader | 67 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -53 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 74 t€ | 29 t€ | 15 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -86 € | -162 € | -1 410 € | -1 363 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 28 t€ | 14 t€ | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -5 695 € | -2 857 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 53 t€ |
| Bestående aktiva | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | – |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 12 t€ | 6 299 € |
| Fordringar | 33 t€ | 14 t€ | 6 998 € | 34 t€ |
| Kassa och bank | 106 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 139 t€ | 72 t€ | 61 t€ | – |
| Aktiva | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 78 t€ | 60 t€ | – |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
| Främmande kapital | 22 t€ | 7 417 € | 19 t€ | – |
| Köp av tjänster | 1 594 € | -2 177 € | -2 125 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 72 t€ | 55 t€ | 49 t€ | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 5 880 € | 7 401 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 23 t€ | 11 t€ | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 358 € | 4 208 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 4 373 € | -4 468 € | -5 957 € | -7 943 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 352 € | 1 511 € | 5 555 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 15 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -4 262 € |
| Förändring av produktlager + (-) | 0 € | -12 t€ | 5 321 € | 6 299 € |
| Löner och arvoden | 119 t€ | -93 t€ | -78 t€ | -92 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 25 t€ | 3 629 € | 2 612 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 52 € | -203 € | -1 410 € | -1 369 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 138 € | 41 € | 0 € | 6 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 901 € | -3 887 € | -3 847 € | -3 510 € |
| Materiella tillgångar | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 12 t€ | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 707 € | 26 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 t€ | 14 t€ | 6 998 € | – |
| Pensionskostnader | 9 877 € | -6 021 € | -5 298 € | -4 680 € |
| Maskiner och inventarier | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ | – |
| Direkta skatter | – | – | – | -13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 6 108 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 047 € | 7 722 € | 178 € | – |
| Passiva | 152 t€ | 85 t€ | 79 t€ | 108 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Helamet Oy till den övre halvan inom näringsgrenen reparation och underhåll av annan utrustning (67 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.