Lumimies Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kokkola, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,6 M€ ja liikevoitto 81 t€; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 383 t€ ja tuloverot 68 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,6 M€ | 5,3 M€ | 9,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -50,3 % | -45,2 % | – |
| Käyttökate | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Käyttökate-% | 3,1 % | 7,3 % | 7,6 % |
| Liikevoitto | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,1 % | 7,3 % | 7,6 % |
| Tilikauden tulos | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 79,8 % | 25,1 % |
| Quick ratio | 304,35 | 0,23 | 0,10 |
| Current ratio | 702,98 | 4,94 | 1,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,0 % | 8,0 % | 19,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,3 % | 17,9 % | 94,2 % |
| Taseen loppusumma | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Oma pääoma | 705 t€ | 1,7 M€ | 635 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 170 t€ | 26 t€ | 182 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,6 M€ | 5,3 M€ | 9,6 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,5 M€ | -4,9 M€ | -8,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 239 € | -5 407 € | -5 300 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 153 € | -7 587 € | -358 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 73 t€ | 377 t€ | 732 t€ |
| Tuloverot | 7 909 € | -77 t€ | -134 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 400 t€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Saamiset | 135 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 170 t€ | 26 t€ | 182 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Vastaavaa | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Oma pääoma | 705 t€ | 1,7 M€ | 635 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
| Vieras pääoma | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,6 M€ | 5,3 M€ | 9,6 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,5 M€ | -4,9 M€ | -8,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 239 € | -5 407 € | -5 300 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 153 € | -7 587 € | -358 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 73 t€ | 377 t€ | 732 t€ |
| Tuloverot | 7 909 € | -77 t€ | -134 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 400 t€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Saamiset | 135 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 170 t€ | 26 t€ | 182 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Vastaavaa | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Oma pääoma | 705 t€ | 1,7 M€ | 635 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
| Vieras pääoma | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 005 € | 30 t€ | 1,7 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1,6 M€ | -342 t€ | 115 t€ |
| Vastattavaa | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 125 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 0 € | 900 t€ | 100 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 640 t€ | 474 t€ | -63 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 394 t€ | 35 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 936 t€ | -4,5 M€ | -9,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 102 € | 5 007 € | 6 824 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 134 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 400 t€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 10 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 135 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 255 € | -13 t€ | -7 182 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lumimies Oy kuuluu toimialaluokassa holdingyhtiöiden toiminta ylimpään neljännekseen (704 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 19-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kokkola
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta