Lumimies Oy är ett aktiebolag med hemort i Karleby, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,6 M€ och rörelseresultatet 81 t€; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 383 t€ och inkomstskatterna 68 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 5,3 M€ | 9,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -50,3 % | -45,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,1 % | 7,3 % | 7,6 % |
| Rörelseresultat | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 7,3 % | 7,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 79,8 % | 25,1 % |
| Kassalikviditet | 304,35 | 0,23 | 0,10 |
| Current ratio | 702,98 | 4,94 | 1,34 |
| Relativ skuldsättning | 0,0 % | 8,0 % | 19,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 17,9 % | 94,2 % |
| Balansomslutning | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Eget kapital | 705 t€ | 1,7 M€ | 635 t€ |
| Kassa och bank | 170 t€ | 26 t€ | 182 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 5,3 M€ | 9,6 M€ |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -4,9 M€ | -8,9 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 7 239 € | -5 407 € | -5 300 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 153 € | -7 587 € | -358 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 73 t€ | 377 t€ | 732 t€ |
| Inkomstskatt | 7 909 € | -77 t€ | -134 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 400 t€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 135 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 170 t€ | 26 t€ | 182 t€ |
| Rörliga aktiva | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Aktiva | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Eget kapital | 705 t€ | 1,7 M€ | 635 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
| Främmande kapital | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 5,3 M€ | 9,6 M€ |
| Material och tjänster | 2,5 M€ | -4,9 M€ | -8,9 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 7 239 € | -5 407 € | -5 300 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 81 t€ | 384 t€ | 732 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 153 € | -7 587 € | -358 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 73 t€ | 377 t€ | 732 t€ |
| Inkomstskatt | 7 909 € | -77 t€ | -134 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
| Omsättningstillgångar | 400 t€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 135 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 170 t€ | 26 t€ | 182 t€ |
| Rörliga aktiva | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Aktiva | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Eget kapital | 705 t€ | 1,7 M€ | 635 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
| Främmande kapital | 1 005 € | 425 t€ | 1,9 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 005 € | 30 t€ | 1,7 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1,6 M€ | -342 t€ | 115 t€ |
| Passiva | 706 t€ | 2,1 M€ | 2,5 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 125 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 0 € | 900 t€ | 100 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 65 t€ | 300 t€ | 598 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 640 t€ | 474 t€ | -63 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 394 t€ | 35 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 936 t€ | -4,5 M€ | -9,0 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 102 € | 5 007 € | 6 824 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 134 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 400 t€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 135 t€ | 70 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 255 € | -13 t€ | -7 182 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lumimies Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen holdingverksamhet (704 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 19 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Karleby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis