Kotipalvelu- ja perhetyö Fanni OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Loppi, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 323 t€ ja liikevoitto 136 t€; omavaraisuusaste 90,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 115 t€ ja tuloverot 23 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 323 t€ | 243 t€ | 258 t€ | 87 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 32,8 % | -5,7 % | 197,5 % | – |
| Käyttökate | 126 t€ | 109 t€ | 105 t€ | 34 t€ |
| Käyttökate-% | 39,0 % | 44,9 % | 40,6 % | 39,7 % |
| Liikevoitto | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | 42,1 % | 46,6 % | 38,4 % | 31,1 % |
| Tilikauden tulos | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
| Henkilöstökulut | -132 t€ | -94 t€ | 116 t€ | 29 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,8 % | 92,5 % | 77,0 % | 90,4 % |
| Quick ratio | 8,40 | 12,65 | 3,94 | 7,47 |
| Current ratio | 8,40 | 12,65 | 3,94 | 7,47 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,0 % | 8,0 % | 17,4 % | 8,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 31,1 % | 37,6 % | 52,8 % | 30,1 % |
| Taseen loppusumma | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Oma pääoma | 350 t€ | 241 t€ | 150 t€ | 71 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 267 t€ | 224 t€ | 159 t€ | 40 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 323 t€ | 243 t€ | 258 t€ | 87 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 050 € | 0 € | 474 € | 5 € |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | 4 834 € | -4 135 € | -4 366 € |
| Henkilöstökulut | 132 t€ | 94 t€ | -116 t€ | -29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 933 € | 4 219 € | -5 625 € | -7 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | 27 t€ | -34 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 € | -164 € | 228 € | -191 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | 23 t€ | -20 t€ | -5 391 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 86 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 267 t€ | 224 t€ | 159 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 300 t€ | 246 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Vastaavaa | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Oma pääoma | 350 t€ | 241 t€ | 150 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 323 t€ | 243 t€ | 258 t€ | 87 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 050 € | 0 € | 474 € | 5 € |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | 4 834 € | -4 135 € | -4 366 € |
| Henkilöstökulut | 132 t€ | 94 t€ | -116 t€ | -29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 933 € | 4 219 € | -5 625 € | -7 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | 27 t€ | -34 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 € | -164 € | 228 € | -191 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | 23 t€ | -20 t€ | -5 391 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 86 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 267 t€ | 224 t€ | 159 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 300 t€ | 246 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Vastaavaa | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Oma pääoma | 350 t€ | 241 t€ | 150 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 31 t€ | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 1 893 € | 1 893 € | 1 893 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 726 € | 8 753 € | 24 t€ | 2 272 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 192 t€ | 101 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 942 € | 668 € | 609 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 839 € | 846 € | 1 074 € | 223 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 32 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 12 t€ | 4 834 € | -4 135 € | -288 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 311 € | 238 € | -86 € | -196 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 84 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 114 t€ | 79 t€ | -101 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 27 t€ | 9 849 € | 20 t€ | 5 006 € |
| Vastattavaa | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 83 € | 230 € | 314 € | 5 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 465 € | 734 € | -3 383 € | -1 628 € |
| Koneet ja kalusto | 26 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 933 € | 4 219 € | -5 625 € | -7 500 € |
| Palvelujen ostot | 470 € | 0 € | 0 € | -4 079 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 28 t€ | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 893 € | 1 893 € | 1 893 € | 0 € |
| Eläkekulut | 15 t€ | 14 t€ | -11 t€ | -6 544 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 209 € | 171 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kotipalvelu- ja perhetyö Fanni OY kuuluu toimialaluokassa ikääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito ylimpään neljännekseen (233 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 8,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.