Kotipalvelu- ja perhetyö Fanni OY är ett aktiebolag med hemort i Loppi, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 323 t€ och rörelseresultatet 136 t€; soliditet 90,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 115 t€ och inkomstskatterna 23 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 323 t€ | 243 t€ | 258 t€ | 87 t€ |
| Förändring i omsättning | 32,8 % | -5,7 % | 197,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 126 t€ | 109 t€ | 105 t€ | 34 t€ |
| Rörelsebidrag % | 39,0 % | 44,9 % | 40,6 % | 39,7 % |
| Rörelseresultat | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Rörelsemarginal | 42,1 % | 46,6 % | 38,4 % | 31,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
| Personalkostnader | -132 t€ | -94 t€ | 116 t€ | 29 t€ |
| Soliditet | 90,8 % | 92,5 % | 77,0 % | 90,4 % |
| Kassalikviditet | 8,40 | 12,65 | 3,94 | 7,47 |
| Current ratio | 8,40 | 12,65 | 3,94 | 7,47 |
| Relativ skuldsättning | 11,0 % | 8,0 % | 17,4 % | 8,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 % | 37,6 % | 52,8 % | 30,1 % |
| Balansomslutning | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 350 t€ | 241 t€ | 150 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 267 t€ | 224 t€ | 159 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 323 t€ | 243 t€ | 258 t€ | 87 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 050 € | 0 € | 474 € | 5 € |
| Material och tjänster | 12 t€ | 4 834 € | -4 135 € | -4 366 € |
| Personalkostnader | 132 t€ | 94 t€ | -116 t€ | -29 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 933 € | 4 219 € | -5 625 € | -7 500 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | 27 t€ | -34 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 € | -164 € | 228 € | -191 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | 23 t€ | -20 t€ | -5 391 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 86 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 32 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 267 t€ | 224 t€ | 159 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 300 t€ | 246 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Aktiva | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 350 t€ | 241 t€ | 150 t€ | 71 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
| Främmande kapital | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 323 t€ | 243 t€ | 258 t€ | 87 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 050 € | 0 € | 474 € | 5 € |
| Material och tjänster | 12 t€ | 4 834 € | -4 135 € | -4 366 € |
| Personalkostnader | 132 t€ | 94 t€ | -116 t€ | -29 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 933 € | 4 219 € | -5 625 € | -7 500 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | 27 t€ | -34 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 € | -164 € | 228 € | -191 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 114 t€ | 99 t€ | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | 23 t€ | -20 t€ | -5 391 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
| Bestående aktiva | 86 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 32 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 267 t€ | 224 t€ | 159 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 300 t€ | 246 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Aktiva | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 350 t€ | 241 t€ | 150 t€ | 71 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
| Främmande kapital | 36 t€ | 19 t€ | 45 t€ | 7 501 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 31 t€ | 0 € | – | – |
| Placeringar | 1 893 € | 1 893 € | 1 893 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 726 € | 8 753 € | 24 t€ | 2 272 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 192 t€ | 101 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 942 € | 668 € | 609 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 839 € | 846 € | 1 074 € | 223 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 32 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 12 t€ | 4 834 € | -4 135 € | -288 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 109 t€ | 91 t€ | 79 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 32 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 311 € | 238 € | -86 € | -196 € |
| Materiella tillgångar | 84 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
| Löner och arvoden | 114 t€ | 79 t€ | -101 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 9 849 € | 20 t€ | 5 006 € |
| Passiva | 386 t€ | 261 t€ | 195 t€ | 79 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 83 € | 230 € | 314 € | 5 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 465 € | 734 € | -3 383 € | -1 628 € |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 9 933 € | 4 219 € | -5 625 € | -7 500 € |
| Köp av tjänster | 470 € | 0 € | 0 € | -4 079 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 28 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 1 893 € | 1 893 € | 1 893 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 15 t€ | 14 t€ | -11 t€ | -6 544 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 209 € | 171 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kotipalvelu- ja perhetyö Fanni OY till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen hemvård för äldre och personer med funktionsnedsättning (233 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 8,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.