Matsu Holdings Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raisio, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevoitto -1 665 €; omavaraisuusaste 73,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 781 € ja tuloverot 1 356 €.
Raisio: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Pihlaja Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- IJ Studio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
- NJV Solutions OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 1 777 € |
| Liikevaihdon muutos | – | – | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Käyttökate-% | – | – | – | 89,2 % |
| Liikevoitto | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Liikevoitto-% | – | – | – | 89,2 % |
| Tilikauden tulos | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
| Omavaraisuusaste | 73,8 % | 68,3 % | 65,5 % | 42,1 % |
| Quick ratio | 4,98 | 2,00 | 0,04 | 1,68 |
| Current ratio | 4,98 | 2,00 | 0,04 | 1,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | – | 5138,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -58,7 % | 5,1 % | 37,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Oma pääoma | 71 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 611 € | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 1 777 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | -192 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 40 t€ | 8 478 € | 41 t€ | 65 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -41 t€ | 7 060 € | 40 t€ | 67 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -1 364 € | 263 € | -317 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 30 t€ | 135 t€ | 162 t€ | 135 t€ |
| Saamiset | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 611 € | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 66 t€ | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Oma pääoma | 71 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 91 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 1 777 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | -192 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 40 t€ | 8 478 € | 41 t€ | 65 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -41 t€ | 7 060 € | 40 t€ | 67 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -1 364 € | 263 € | -317 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 30 t€ | 135 t€ | 162 t€ | 135 t€ |
| Saamiset | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 611 € | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 66 t€ | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Oma pääoma | 71 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 91 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 0 € | 135 t€ | 135 t€ | 0 € |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | 0 € | 40 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 40 t€ | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 30 t€ | 0 € | 27 t€ | 135 t€ |
| Vastattavaa | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset siirtosaamiset | 55 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 356 € | 0 € | 317 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 19 € | 0 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 55 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 412 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 412 € | 0 € | – | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 8 478 € | 809 € | 65 t€ |
| Sijoitukset | 30 t€ | 135 t€ | 162 t€ | 135 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 12 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 78 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Matsu Holdings Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.