Matsu Holdings Oy är ett aktiebolag med hemort i Reso, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 rörelseresultatet -1 665 €; soliditet 73,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 781 € och inkomstskatterna 1 356 €.
Reso: 4 nya företag på 30 dagar
- Pihlaja Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- IJ Studio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
- NJV Solutions OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | 0 € | 1 777 € |
| Förändring i omsättning | – | – | -100,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Rörelsebidrag % | – | – | – | 89,2 % |
| Rörelseresultat | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 89,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
| Soliditet | 73,8 % | 68,3 % | 65,5 % | 42,1 % |
| Kassalikviditet | 4,98 | 2,00 | 0,04 | 1,68 |
| Current ratio | 4,98 | 2,00 | 0,04 | 1,68 |
| Relativ skuldsättning | – | – | – | 5138,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -58,7 % | 5,1 % | 37,6 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 71 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 9 611 € | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | 0 € | 1 777 € |
| Övriga rörelsekostnader | 1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | -192 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 40 t€ | 8 478 € | 41 t€ | 65 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -41 t€ | 7 060 € | 40 t€ | 67 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 364 € | 263 € | -317 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 30 t€ | 135 t€ | 162 t€ | 135 t€ |
| Fordringar | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 9 611 € | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 66 t€ | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Aktiva | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 71 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 78 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 91 t€ |
Alla poster i bokslutet (34)
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | 0 € | 1 777 € |
| Övriga rörelsekostnader | 1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | -192 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 665 € | -1 418 € | -1 088 € | 1 585 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 40 t€ | 8 478 € | 41 t€ | 65 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -41 t€ | 7 060 € | 40 t€ | 67 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 364 € | 263 € | -317 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
| Bestående aktiva | 30 t€ | 135 t€ | 162 t€ | 135 t€ |
| Fordringar | 56 t€ | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 9 611 € | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 66 t€ | 29 t€ | 538 € | 23 t€ |
| Aktiva | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 71 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 78 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 91 t€ |
| Placeringar | 30 t€ | 135 t€ | 162 t€ | 135 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 412 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 112 t€ | 106 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 55 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -41 t€ | 5 695 € | 40 t€ | 66 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 0 € | 135 t€ | 135 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 19 € | 0 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 412 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 1 356 € | 0 € | 317 € |
| Passiva | 96 t€ | 164 t€ | 162 t€ | 158 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 40 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga resultatregleringar | 55 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 30 t€ | 0 € | 27 t€ | 135 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | 0 € | 40 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 12 t€ | 37 t€ | 43 t€ | 78 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 8 478 € | 809 € | 65 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Matsu Holdings Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.