Plan B Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevoitto -1 824 €; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 454 €.
Oulu: 35 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Liikevoitto | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Tilikauden tulos | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 99,5 % | 15,8 % | 9,6 % |
| Quick ratio | 60,32 | 5,25 | 0,03 | 0,03 |
| Current ratio | 60,32 | 5,25 | 0,03 | 0,03 |
| Oman pääoman tuotto | -0,2 % | 1,2 % | 42,9 % | -119,3 % |
| Taseen loppusumma | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Oma pääoma | 536 t€ | 538 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 635 € | 6 337 € | 5 863 € | 12 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 288 € | 13 t€ | 40 t€ | -50 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 463 € | 11 t€ | 37 t€ | -52 t€ |
| Tuloverot | 3 786 € | -3 868 € | -2 867 € | -2 490 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 522 t€ | 527 t€ | 494 t€ | 458 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 7 270 € | 5 090 € | 2 385 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 635 € | 6 337 € | 5 863 € | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Vastaavaa | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Oma pääoma | 536 t€ | 538 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
| Vieras pääoma | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 288 € | 13 t€ | 40 t€ | -50 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 463 € | 11 t€ | 37 t€ | -52 t€ |
| Tuloverot | 3 786 € | -3 868 € | -2 867 € | -2 490 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 522 t€ | 527 t€ | 494 t€ | 458 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 7 270 € | 5 090 € | 2 385 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 635 € | 6 337 € | 5 863 € | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Vastaavaa | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Oma pääoma | 536 t€ | 538 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
| Vieras pääoma | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
| Sijoitukset | 522 t€ | 527 t€ | 494 t€ | 458 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 7 270 € | 5 053 € | 2 385 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 425 t€ | 425 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -13 t€ | -20 t€ | -54 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 36 € | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 551 t€ | 551 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 7 270 € | 5 090 € | 2 385 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 88 € | 0 € | -20 € | -299 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 235 € | 2 594 € | 0 € | 2 008 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 80 t€ | 70 t€ | 35 t€ | 22 t€ |
| Vastattavaa | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 15 t€ | -4 219 € | 23 t€ | -65 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 442 t€ | 456 t€ | 459 t€ | 435 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 19 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Plan B Holding Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.