Plan B Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 rörelseresultatet -1 824 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 14 t€ och inkomstskatterna 2 454 €.
Uleåborg: 35 nya företag på 30 dagar
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Rörelseresultat | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
| Soliditet | 100,0 % | 99,5 % | 15,8 % | 9,6 % |
| Kassalikviditet | 60,32 | 5,25 | 0,03 | 0,03 |
| Current ratio | 60,32 | 5,25 | 0,03 | 0,03 |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 % | 1,2 % | 42,9 % | -119,3 % |
| Balansomslutning | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Eget kapital | 536 t€ | 538 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 3 635 € | 6 337 € | 5 863 € | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 288 € | 13 t€ | 40 t€ | -50 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 463 € | 11 t€ | 37 t€ | -52 t€ |
| Inkomstskatt | 3 786 € | -3 868 € | -2 867 € | -2 490 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 522 t€ | 527 t€ | 494 t€ | 458 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 7 270 € | 5 090 € | 2 385 € |
| Kassa och bank | 3 635 € | 6 337 € | 5 863 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 14 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Aktiva | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Eget kapital | 536 t€ | 538 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
| Främmande kapital | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
Alla poster i bokslutet (30)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 824 € | -2 317 € | -2 496 € | -1 763 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 288 € | 13 t€ | 40 t€ | -50 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 463 € | 11 t€ | 37 t€ | -52 t€ |
| Inkomstskatt | 3 786 € | -3 868 € | -2 867 € | -2 490 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
| Bestående aktiva | 522 t€ | 527 t€ | 494 t€ | 458 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 7 270 € | 5 090 € | 2 385 € |
| Kassa och bank | 3 635 € | 6 337 € | 5 863 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 14 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Aktiva | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Eget kapital | 536 t€ | 538 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
| Främmande kapital | 235 € | 2 594 € | 425 t€ | 427 t€ |
| Placeringar | 522 t€ | 527 t€ | 494 t€ | 458 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 7 270 € | 5 053 € | 2 385 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 425 t€ | 425 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -13 t€ | -20 t€ | -54 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 36 € | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 551 t€ | 551 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -1 323 € | 6 694 € | 34 t€ | -54 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 7 270 € | 5 090 € | 2 385 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 88 € | 0 € | -20 € | -299 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 235 € | 2 594 € | 0 € | 2 008 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 80 t€ | 70 t€ | 35 t€ | 22 t€ |
| Passiva | 536 t€ | 540 t€ | 505 t€ | 473 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 15 t€ | -4 219 € | 23 t€ | -65 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 442 t€ | 456 t€ | 459 t€ | 435 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 19 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Plan B Holding Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.