Aluevahti Kokeile maksutta

Kanta-Hämeen Kaivohuolto Oy

Osakeyhtiö, Katinala. Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu.

Kanta-Hämeen Kaivohuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hattula, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 282 t€ ja liikevoitto 6 504 €; omavaraisuusaste 57,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 34 t€ ja tuloverot 6 796 €.

Liikevaihto 2025282 t€+6 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto6 504 €2,3 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos3 496 €käyttökate -4 989 €
Omavaraisuusaste57,7 %quick ratio 2,26
Verotettava tulo 202434 t€ toimialan ylimpään neljännekseen
Tuloverot 20246 796 €11 t€ vuosina 2021–2024
Toiminut5 vrekisteröity 22.9.2021

Talous

4 132 €74 t€151 t€266 t€282 t€282 t€1 717 €15 t€5 318 €35 t€6 504 €1 374 €11 t€2 268 €26 t€3 496 €20212022202320242025
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
Tunnusluvut31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Liikevaihto282 t€266 t€151 t€74 t€4 132 €
Liikevaihdon muutos6,1 %76,8 %102,7 %1697,3 %–
Käyttökate-4 989 €40 t€12 t€18 t€1 717 €
Käyttökate-%-1,8 %15,0 %8,1 %24,5 %41,6 %
Liikevoitto6 504 €35 t€5 318 €15 t€1 717 €
Liikevoitto-%2,3 %13,0 %3,5 %20,1 %41,6 %
Tilikauden tulos3 496 €26 t€2 268 €11 t€1 374 €
Henkilöstökulut-105 t€81 t€45 t€16 t€0 €
Omavaraisuusaste57,7 %48,7 %28,2 %39,8 %38,7 %
Quick ratio2,262,722,082,701,63
Current ratio2,262,722,082,701,63
Suhteellinen velkaantuneisuus11,6 %16,4 %25,5 %25,9 %52,7 %
Oman pääoman tuotto7,8 %63,6 %15,1 %89,2 %100,0 %
Taseen loppusumma78 t€85 t€53 t€32 t€3 551 €
Oma pääoma45 t€41 t€15 t€13 t€1 374 €
Rahat ja pankkisaamiset30 t€60 t€29 t€18 t€3 551 €

Tase

3 551 €32 t€53 t€85 t€78 t€78 t€1 374 €13 t€15 t€41 t€45 t€3 551 €18 t€29 t€60 t€30 t€20212022202320242025
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase

Tuloslaskelma

31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Liikevaihto282 t€266 t€151 t€74 t€4 132 €
Materiaalit ja palvelut89 t€-92 t€-53 t€-23 t€-1 729 €
Henkilöstökulut105 t€-81 t€-45 t€-16 t€0 €
Poistot ja arvonalentumiset11 t€-5 126 €-6 835 €-3 336 €0 €
Liiketoiminnan muut kulut70 t€-53 t€-40 t€-17 t€-686 €
Liikevoitto (-tappio)6 504 €35 t€5 318 €15 t€1 717 €
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)1 884 €-1 637 €-2 308 €-627 €0 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja4 620 €33 t€3 010 €14 t€1 717 €
Tuloverot1 124 €-6 796 €-741 €-2 880 €-343 €
Tilikauden voitto (tappio)3 496 €26 t€2 268 €11 t€1 374 €

Tase

31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Pysyvät vastaavat34 t€15 t€21 t€10 t€0 €
Saamiset14 t€9 350 €3 355 €4 103 €0 €
Rahat ja pankkisaamiset30 t€60 t€29 t€18 t€3 551 €
Vaihtuvat vastaavat43 t€69 t€33 t€22 t€3 551 €
Vastaavaa78 t€85 t€53 t€32 t€3 551 €
Oma pääoma45 t€41 t€15 t€13 t€1 374 €
Pitkäaikainen vieras pääoma14 t€18 t€23 t€11 t€0 €
Lyhytaikainen vieras pääoma19 t€26 t€16 t€8 136 €2 178 €
Vieras pääoma33 t€44 t€38 t€19 t€2 178 €
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
31.12.202531.12.202431.12.202331.12.202231.12.2021
Liikevaihto282 t€266 t€151 t€74 t€4 132 €
Materiaalit ja palvelut89 t€-92 t€-53 t€-23 t€-1 729 €
Henkilöstökulut105 t€-81 t€-45 t€-16 t€0 €
Poistot ja arvonalentumiset11 t€-5 126 €-6 835 €-3 336 €0 €
Liiketoiminnan muut kulut70 t€-53 t€-40 t€-17 t€-686 €
Liikevoitto (-tappio)6 504 €35 t€5 318 €15 t€1 717 €
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)1 884 €-1 637 €-2 308 €-627 €0 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja4 620 €33 t€3 010 €14 t€1 717 €
Tuloverot1 124 €-6 796 €-741 €-2 880 €-343 €
Tilikauden voitto (tappio)3 496 €26 t€2 268 €11 t€1 374 €
Pysyvät vastaavat34 t€15 t€21 t€10 t€0 €
Saamiset14 t€9 350 €3 355 €4 103 €0 €
Rahat ja pankkisaamiset30 t€60 t€29 t€18 t€3 551 €
Vaihtuvat vastaavat43 t€69 t€33 t€22 t€3 551 €
Vastaavaa78 t€85 t€53 t€32 t€3 551 €
Oma pääoma45 t€41 t€15 t€13 t€1 374 €
Pitkäaikainen vieras pääoma14 t€18 t€23 t€11 t€0 €
Lyhytaikainen vieras pääoma19 t€26 t€16 t€8 136 €2 178 €
Vieras pääoma33 t€44 t€38 t€19 t€2 178 €
Palvelujen ostot2 893 €-12 t€-4 702 €-1 409 €0 €
Edellisten tilikausien voitto (tappio)41 t€15 t€13 t€1 374 €0 €
Lyhytaikaiset muut velat8 357 €9 369 €6 558 €4 552 €1 659 €
Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma3 496 €26 t€2 268 €11 t€1 374 €
Lyhytaikaiset muut saamiset3 977 €11 €0 €––
Suunnitelman mukaiset poistot11 t€-5 126 €-6 835 €-3 336 €0 €
Lyhytaikaiset ostovelat6 538 €2 570 €1 077 €704 €175 €
Ostot tilikauden aikana86 t€-80 t€-48 t€-22 t€-1 729 €
Palkat ja palkkiot89 t€-72 t€-42 t€-16 t€0 €
Lyhytaikaiset myyntisaamiset4 855 €7 676 €2 650 €2 614 €0 €
Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille1 886 €-1 650 €-2 354 €-627 €0 €
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä2 €13 €46 €0 €0 €
Muut henkilösivukulut3 136 €-1 193 €-628 €-210 €0 €
Aineelliset hyödykkeet34 t€15 t€21 t€10 t€0 €
Lyhytaikaiset siirtovelat383 €9 797 €4 311 €2 880 €343 €
Lyhytaikaiset saamiset14 t€9 350 €3 355 €4 103 €0 €
Eläkekulut13 t€-7 670 €-2 679 €0 €–
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta14 t€18 t€23 t€11 t€0 €
Koneet ja kalusto34 t€15 t€21 t€10 t€0 €
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta3 804 €3 804 €3 804 €0 €–
Lyhytaikaiset siirtosaamiset4 734 €1 663 €705 €1 489 €0 €
Vastattavaa78 t€85 t€53 t€32 t€3 551 €

Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).

Verotus

1 717 €14 t€3 707 €34 t€34 t€2021202220232024

Verotettavalla tulolla mitattuna Kanta-Hämeen Kaivohuolto Oy kuuluu toimialaluokassa vedenhankinta, puhdistus ja jakelu ylimpään neljännekseen (192 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 4 783 €, 7,1-kertainen).

Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.

Kokeile maksutta14 päivää, ei maksukorttia