Kanta-Hämeen Kaivohuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Hattula, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 282 t€ och rörelseresultatet 6 504 €; soliditet 57,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 34 t€ och inkomstskatterna 6 796 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 t€ | 266 t€ | 151 t€ | 74 t€ | 4 132 € |
| Förändring i omsättning | 6,1 % | 76,8 % | 102,7 % | 1697,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -4 989 € | 40 t€ | 12 t€ | 18 t€ | 1 717 € |
| Rörelsebidrag % | -1,8 % | 15,0 % | 8,1 % | 24,5 % | 41,6 % |
| Rörelseresultat | 6 504 € | 35 t€ | 5 318 € | 15 t€ | 1 717 € |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 13,0 % | 3,5 % | 20,1 % | 41,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 496 € | 26 t€ | 2 268 € | 11 t€ | 1 374 € |
| Personalkostnader | -105 t€ | 81 t€ | 45 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Soliditet | 57,7 % | 48,7 % | 28,2 % | 39,8 % | 38,7 % |
| Kassalikviditet | 2,26 | 2,72 | 2,08 | 2,70 | 1,63 |
| Current ratio | 2,26 | 2,72 | 2,08 | 2,70 | 1,63 |
| Relativ skuldsättning | 11,6 % | 16,4 % | 25,5 % | 25,9 % | 52,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 % | 63,6 % | 15,1 % | 89,2 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 78 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 32 t€ | 3 551 € |
| Eget kapital | 45 t€ | 41 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 1 374 € |
| Kassa och bank | 30 t€ | 60 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 3 551 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 t€ | 266 t€ | 151 t€ | 74 t€ | 4 132 € |
| Material och tjänster | 89 t€ | -92 t€ | -53 t€ | -23 t€ | -1 729 € |
| Personalkostnader | 105 t€ | -81 t€ | -45 t€ | -16 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -5 126 € | -6 835 € | -3 336 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -53 t€ | -40 t€ | -17 t€ | -686 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 504 € | 35 t€ | 5 318 € | 15 t€ | 1 717 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 884 € | -1 637 € | -2 308 € | -627 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 620 € | 33 t€ | 3 010 € | 14 t€ | 1 717 € |
| Inkomstskatt | 1 124 € | -6 796 € | -741 € | -2 880 € | -343 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 496 € | 26 t€ | 2 268 € | 11 t€ | 1 374 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Fordringar | 14 t€ | 9 350 € | 3 355 € | 4 103 € | 0 € |
| Kassa och bank | 30 t€ | 60 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 3 551 € |
| Rörliga aktiva | 43 t€ | 69 t€ | 33 t€ | 22 t€ | 3 551 € |
| Aktiva | 78 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 32 t€ | 3 551 € |
| Eget kapital | 45 t€ | 41 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 1 374 € |
| Långfristigt främmande kapital | 14 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 8 136 € | 2 178 € |
| Främmande kapital | 33 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 19 t€ | 2 178 € |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 t€ | 266 t€ | 151 t€ | 74 t€ | 4 132 € |
| Material och tjänster | 89 t€ | -92 t€ | -53 t€ | -23 t€ | -1 729 € |
| Personalkostnader | 105 t€ | -81 t€ | -45 t€ | -16 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -5 126 € | -6 835 € | -3 336 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -53 t€ | -40 t€ | -17 t€ | -686 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 504 € | 35 t€ | 5 318 € | 15 t€ | 1 717 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 884 € | -1 637 € | -2 308 € | -627 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 620 € | 33 t€ | 3 010 € | 14 t€ | 1 717 € |
| Inkomstskatt | 1 124 € | -6 796 € | -741 € | -2 880 € | -343 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 496 € | 26 t€ | 2 268 € | 11 t€ | 1 374 € |
| Bestående aktiva | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Fordringar | 14 t€ | 9 350 € | 3 355 € | 4 103 € | 0 € |
| Kassa och bank | 30 t€ | 60 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 3 551 € |
| Rörliga aktiva | 43 t€ | 69 t€ | 33 t€ | 22 t€ | 3 551 € |
| Aktiva | 78 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 32 t€ | 3 551 € |
| Eget kapital | 45 t€ | 41 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 1 374 € |
| Långfristigt främmande kapital | 14 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 8 136 € | 2 178 € |
| Främmande kapital | 33 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 19 t€ | 2 178 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 496 € | 26 t€ | 2 268 € | 11 t€ | 1 374 € |
| Maskiner och inventarier | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 13 t€ | -7 670 € | -2 679 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 538 € | 2 570 € | 1 077 € | 704 € | 175 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 734 € | 1 663 € | 705 € | 1 489 € | 0 € |
| Passiva | 78 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 32 t€ | 3 551 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 383 € | 9 797 € | 4 311 € | 2 880 € | 343 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 855 € | 7 676 € | 2 650 € | 2 614 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 886 € | -1 650 € | -2 354 € | -627 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 804 € | 3 804 € | 3 804 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 357 € | 9 369 € | 6 558 € | 4 552 € | 1 659 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 9 350 € | 3 355 € | 4 103 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 41 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 1 374 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 977 € | 11 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | -5 126 € | -6 835 € | -3 336 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 2 893 € | -12 t€ | -4 702 € | -1 409 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 14 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 86 t€ | -80 t€ | -48 t€ | -22 t€ | -1 729 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 13 € | 46 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 136 € | -1 193 € | -628 € | -210 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 89 t€ | -72 t€ | -42 t€ | -16 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kanta-Hämeen Kaivohuolto Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vattenförsörjning (192 företag med beskattningsbar inkomst; median 4 783 €, 7,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.