Nurmirohto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,7 M€ ja liikevoitto 517 t€; omavaraisuusaste 96,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 481 t€ ja tuloverot 98 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,0 % | 5,5 % | -2,3 % | – |
| Käyttökate | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Käyttökate-% | 30,9 % | 29,0 % | 29,9 % | 34,0 % |
| Liikevoitto | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Liikevoitto-% | 30,9 % | 29,0 % | 29,9 % | 34,0 % |
| Tilikauden tulos | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,0 % | 92,0 % | 86,7 % | 87,0 % |
| Quick ratio | 11,42 | 5,26 | 4,31 | 4,97 |
| Current ratio | 15,17 | 7,46 | 6,06 | 7,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,6 % | 5,8 % | 7,6 % | 4,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,4 % | 35,2 % | 48,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 771 t€ | 433 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 225 t€ | 259 t€ | 383 t€ | 296 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 890 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 890 t€ | -879 t€ | -822 t€ | -816 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 277 t€ | -287 t€ | -269 t€ | -235 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 320 € | 4 756 € | -13 € | -106 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 523 t€ | 481 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Tuloverot | 105 t€ | -96 t€ | -93 t€ | -108 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 577 t€ | 477 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 224 t€ | 210 t€ | 208 t€ | 176 t€ |
| Saamiset | 40 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 225 t€ | 259 t€ | 383 t€ | 296 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 908 t€ | 712 t€ | 720 t€ | 498 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 771 t€ | 433 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 890 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 890 t€ | -879 t€ | -822 t€ | -816 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 277 t€ | -287 t€ | -269 t€ | -235 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 320 € | 4 756 € | -13 € | -106 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 523 t€ | 481 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Tuloverot | 105 t€ | -96 t€ | -93 t€ | -108 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 577 t€ | 477 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 224 t€ | 210 t€ | 208 t€ | 176 t€ |
| Saamiset | 40 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 225 t€ | 259 t€ | 383 t€ | 296 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 908 t€ | 712 t€ | 720 t€ | 498 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 771 t€ | 433 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
| Sijoitukset | 577 t€ | 477 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 33 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 0 € |
| Muut arvopaperit | 418 t€ | 216 t€ | 100 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 € | -21 € | -14 € | -106 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 277 t€ | 277 t€ | 100 € | 0 € |
| Valmiit tuotteet | 224 t€ | 210 t€ | 208 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 40 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -14 t€ | 2 069 € | 33 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 20 t€ | 32 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 t€ | 48 t€ | 65 t€ | 9 248 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 927 € | 0 € | 0 € | 5 890 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 128 € | 4 973 € | 1 € | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 418 t€ | 216 t€ | 100 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 26 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -195 € | -195 € | 0 € | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 300 t€ | 200 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 904 t€ | -881 t€ | -854 t€ | -992 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 792 € | 380 € | 0 € | 20 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,0 M€ | 709 t€ | 399 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Nurmirohto Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 27-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta