Nurmirohto Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 517 t€; soliditet 96,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 481 t€ och inkomstskatterna 98 t€.
Helsingfors: 341 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 2,0 % | 5,5 % | -2,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Rörelsebidrag % | 30,9 % | 29,0 % | 29,9 % | 34,0 % |
| Rörelseresultat | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Rörelsemarginal | 30,9 % | 29,0 % | 29,9 % | 34,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Soliditet | 96,0 % | 92,0 % | 86,7 % | 87,0 % |
| Kassalikviditet | 11,42 | 5,26 | 4,31 | 4,97 |
| Current ratio | 15,17 | 7,46 | 6,06 | 7,68 |
| Relativ skuldsättning | 3,6 % | 5,8 % | 7,6 % | 4,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,4 % | 35,2 % | 48,3 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 771 t€ | 433 t€ |
| Kassa och bank | 225 t€ | 259 t€ | 383 t€ | 296 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 890 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 890 t€ | -879 t€ | -822 t€ | -816 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 277 t€ | -287 t€ | -269 t€ | -235 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 320 € | 4 756 € | -13 € | -106 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 523 t€ | 481 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Inkomstskatt | 105 t€ | -96 t€ | -93 t€ | -108 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 577 t€ | 477 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 224 t€ | 210 t€ | 208 t€ | 176 t€ |
| Fordringar | 40 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 225 t€ | 259 t€ | 383 t€ | 296 t€ |
| Rörliga aktiva | 908 t€ | 712 t€ | 720 t€ | 498 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 771 t€ | 433 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 890 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 890 t€ | -879 t€ | -822 t€ | -816 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 277 t€ | -287 t€ | -269 t€ | -235 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 517 t€ | 477 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 320 € | 4 756 € | -13 € | -106 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 523 t€ | 481 t€ | 466 t€ | 542 t€ |
| Inkomstskatt | 105 t€ | -96 t€ | -93 t€ | -108 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Bestående aktiva | 577 t€ | 477 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 224 t€ | 210 t€ | 208 t€ | 176 t€ |
| Fordringar | 40 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 225 t€ | 259 t€ | 383 t€ | 296 t€ |
| Rörliga aktiva | 908 t€ | 712 t€ | 720 t€ | 498 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 771 t€ | 433 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 65 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,0 M€ | 709 t€ | 399 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 419 t€ | 385 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 927 € | 0 € | 0 € | 5 890 € |
| Färdiga produkter | 224 t€ | 210 t€ | 208 t€ | 176 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 20 t€ | 32 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Finansiella värdepapper | 418 t€ | 216 t€ | 100 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 904 t€ | -881 t€ | -854 t€ | -992 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 33 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -14 t€ | 2 069 € | 33 t€ | 176 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 € | -21 € | -14 € | -106 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 128 € | 4 973 € | 1 € | 0 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 300 t€ | 200 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Övriga värdepapper | 418 t€ | 216 t€ | 100 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 22 t€ | 48 t€ | 65 t€ | 9 248 € |
| Kortfristiga fordringar | 40 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -195 € | -195 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 277 t€ | 277 t€ | 100 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 792 € | 380 € | 0 € | 20 t€ |
| Placeringar | 577 t€ | 477 t€ | 170 t€ | 0 € |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 890 t€ | 498 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nurmirohto Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1445 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€, 27 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.