Asennus AT-MA Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tervola, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 2,5 M€ ja liikevoitto 219 t€; omavaraisuusaste 45,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 447 t€ ja tuloverot 91 t€.
Tervola: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- JLK Kiinteistö Oy
- IDOI OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- MKA Capital OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,9 % | – |
| Käyttökate | 182 t€ | 422 t€ |
| Käyttökate-% | 7,3 % | 17,8 % |
| Liikevoitto | 219 t€ | 446 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,8 % | 18,8 % |
| Tilikauden tulos | 172 t€ | 350 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,6 M€ | -1,3 M€ |
| Omavaraisuusaste | 45,6 % | 41,9 % |
| Quick ratio | 1,74 | 1,75 |
| Current ratio | 1,74 | 1,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 30,6 % | 29,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,9 % | 69,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 638 t€ | 505 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 192 t€ | 464 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 294 t€ | 327 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | 24 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 373 t€ | 317 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 219 t€ | 446 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 369 € | 3 547 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 443 t€ |
| Tuloverot | 41 t€ | 93 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 172 t€ | 350 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 110 t€ | 73 t€ |
| Saamiset | 1,1 M€ | 667 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 192 t€ | 464 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 638 t€ | 505 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 740 t€ | 646 t€ |
| Vieras pääoma | 763 t€ | 699 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 294 t€ | 327 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | 24 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 373 t€ | 317 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 219 t€ | 446 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 369 € | 3 547 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 443 t€ |
| Tuloverot | 41 t€ | 93 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 172 t€ | 350 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 110 t€ | 73 t€ |
| Saamiset | 1,1 M€ | 667 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 192 t€ | 464 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 638 t€ | 505 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 740 t€ | 646 t€ |
| Vieras pääoma | 763 t€ | 699 t€ |
| Palvelujen ostot | 277 t€ | 292 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 464 t€ | 153 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 2 000 € | 2 000 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 390 t€ | 239 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 172 t€ | 350 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 396 € | 1 600 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 37 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 44 t€ | 29 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 18 t€ | 35 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1,0 M€ | 653 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 446 € | 3 566 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 76 € | 19 € |
| Muut henkilösivukulut | 47 t€ | 42 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 110 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 291 t€ | 378 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,1 M€ | 667 t€ |
| Eläkekulut | 286 t€ | 148 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 23 t€ | 53 t€ |
| Koneet ja kalusto | 110 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 15 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 47 t€ | 12 t€ |
| Vastattavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Asennus AT-MA Oy kuuluu toimialaluokassa teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus ylimpään 10 %:iin (302 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€, 15-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.