Asennus AT-MA Oy är ett aktiebolag med hemort i Tervola, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 2,5 M€ och rörelseresultatet 219 t€; soliditet 45,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 447 t€ och inkomstskatterna 91 t€.
Tervola: 4 nya företag på 30 dagar
- JLK Kiinteistö Oy
- IDOI OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- MKA Capital OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 4,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 182 t€ | 422 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,3 % | 17,8 % |
| Rörelseresultat | 219 t€ | 446 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 18,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 172 t€ | 350 t€ |
| Personalkostnader | -1,6 M€ | -1,3 M€ |
| Soliditet | 45,6 % | 41,9 % |
| Kassalikviditet | 1,74 | 1,75 |
| Current ratio | 1,74 | 1,75 |
| Relativ skuldsättning | 30,6 % | 29,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,9 % | 69,3 % |
| Balansomslutning | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 638 t€ | 505 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 464 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Material och tjänster | 294 t€ | 327 t€ |
| Personalkostnader | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | 24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 373 t€ | 317 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 219 t€ | 446 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 369 € | 3 547 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 213 t€ | 443 t€ |
| Inkomstskatt | 41 t€ | 93 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 172 t€ | 350 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 110 t€ | 73 t€ |
| Fordringar | 1,1 M€ | 667 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 464 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 638 t€ | 505 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 53 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 740 t€ | 646 t€ |
| Främmande kapital | 763 t€ | 699 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Material och tjänster | 294 t€ | 327 t€ |
| Personalkostnader | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | 24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 373 t€ | 317 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 219 t€ | 446 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 369 € | 3 547 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 213 t€ | 443 t€ |
| Inkomstskatt | 41 t€ | 93 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 172 t€ | 350 t€ |
| Bestående aktiva | 110 t€ | 73 t€ |
| Fordringar | 1,1 M€ | 667 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 464 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 638 t€ | 505 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 53 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 740 t€ | 646 t€ |
| Främmande kapital | 763 t€ | 699 t€ |
| Köp av tjänster | 277 t€ | 292 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 464 t€ | 153 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 2 000 € | 2 000 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 390 t€ | 239 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 172 t€ | 350 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 396 € | 1 600 € |
| Avskrivningar enligt plan | 37 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 44 t€ | 29 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 18 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1,0 M€ | 653 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 6 446 € | 3 566 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 76 € | 19 € |
| Övriga lönebikostnader | 47 t€ | 42 t€ |
| Materiella tillgångar | 110 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 291 t€ | 378 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,1 M€ | 667 t€ |
| Pensionskostnader | 286 t€ | 148 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 53 t€ |
| Maskiner och inventarier | 110 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 47 t€ | 12 t€ |
| Passiva | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Asennus AT-MA Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen installation av industrimaskiner och -utrustning (302 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€, 15 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.