Heinolan Heinäsaari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Heinola, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 539 t€ ja liikevoitto 12 t€; omavaraisuusaste 42,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 17 t€ ja tuloverot 3 388 €. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 539 t€ | 530 t€ | 501 t€ | 369 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,7 % | 5,9 % | 35,5 % | – |
| Käyttökate | -12 t€ | 48 t€ | 89 t€ | 53 t€ |
| Käyttökate-% | -2,2 % | 9,0 % | 17,7 % | 14,3 % |
| Liikevoitto | 12 t€ | 26 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,2 % | 4,9 % | 13,7 % | 9,8 % |
| Tilikauden tulos | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Henkilöstökulut | -236 t€ | 202 t€ | 162 t€ | 102 t€ |
| Omavaraisuusaste | 42,5 % | 38,5 % | 33,1 % | 20,6 % |
| Quick ratio | 0,38 | 0,84 | 0,86 | 0,86 |
| Current ratio | 0,45 | 0,95 | 0,98 | 0,94 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 32,9 % | 38,8 % | 46,5 % | 71,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,0 % | 10,5 % | 40,4 % | 27,1 % |
| Taseen loppusumma | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 129 t€ | 115 t€ | 69 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 692 € | 2 058 € | 41 t€ | 41 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 539 t€ | 530 t€ | 501 t€ | 369 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 700 € | 27 t€ | 4 000 € | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 95 t€ | -101 t€ | -85 t€ | -54 t€ |
| Henkilöstökulut | 236 t€ | -202 t€ | -162 t€ | -102 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 24 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 177 t€ | -207 t€ | -169 t€ | -173 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 26 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 574 € | -9 304 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 445 € | 17 t€ | 58 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 880 € | -3 388 € | -12 t€ | -4 658 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 283 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 281 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 190 € | 5 779 € | 7 598 € | 4 366 € |
| Saamiset | 20 t€ | 42 t€ | 16 t€ | 7 452 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 692 € | 2 058 € | 41 t€ | 41 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 50 t€ | 65 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 129 t€ | 115 t€ | 69 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 119 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 208 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 59 t€ | 52 t€ | 66 t€ | 57 t€ |
| Vieras pääoma | 178 t€ | 208 t€ | 233 t€ | 265 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 539 t€ | 530 t€ | 501 t€ | 369 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 700 € | 27 t€ | 4 000 € | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 95 t€ | -101 t€ | -85 t€ | -54 t€ |
| Henkilöstökulut | 236 t€ | -202 t€ | -162 t€ | -102 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 24 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 177 t€ | -207 t€ | -169 t€ | -173 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 26 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 574 € | -9 304 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 445 € | 17 t€ | 58 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 880 € | -3 388 € | -12 t€ | -4 658 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 283 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 281 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 190 € | 5 779 € | 7 598 € | 4 366 € |
| Saamiset | 20 t€ | 42 t€ | 16 t€ | 7 452 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 692 € | 2 058 € | 41 t€ | 41 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 50 t€ | 65 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 129 t€ | 115 t€ | 69 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 119 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 208 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 59 t€ | 52 t€ | 66 t€ | 57 t€ |
| Vieras pääoma | 178 t€ | 208 t€ | 233 t€ | 265 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 16 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 5 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 149 € | 3 422 € | 5 795 € | 3 473 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 271 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 281 t€ |
| Eläkekulut | 27 t€ | -24 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Pitkäaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 855 € | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 30 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 38 t€ | 38 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 589 € | -1 819 € | 3 232 € | 4 366 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 119 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 208 t€ |
| Vastattavaa | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 953 € | 3 654 € | 2 041 € | 2 722 € |
| Palvelujen ostot | 11 t€ | -12 t€ | -6 877 € | -7 724 € |
| Palkat ja palkkiot | 192 t€ | -162 t€ | -129 t€ | -77 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 235 t€ | 249 t€ | 263 t€ | 278 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 895 € | 7 422 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 18 t€ | 37 t€ | 2 445 € | 4 451 € |
| Ostot tilikauden aikana | 83 t€ | -87 t€ | -81 t€ | -51 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 855 € | 0 € |
| Sijoitukset | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 534 € | 3 485 € | 4 821 € | 3 001 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 486 € | 2 369 € | 139 € | 75 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 256 € | 1 048 € | 3 927 € | 1 572 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 577 € | -9 309 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 79 t€ | 65 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 4 190 € | 5 779 € | 7 598 € | 4 366 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 673 € | 7 148 € | 15 t€ | 9 925 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 24 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 20 t€ | 42 t€ | 15 t€ | 7 452 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Heinolan Heinäsaari Oy kuuluu toimialaluokassa leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet pienempään puoliskoon (55 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Heinolan Heinäsaaren kahvilaHeinäsaarentie 101Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Heinola
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta