Heinolan Heinäsaari Oy är ett aktiebolag med hemort i Heinola, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 var omsättningen 539 t€ och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 42,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 388 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 t€ | 530 t€ | 501 t€ | 369 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,7 % | 5,9 % | 35,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -12 t€ | 48 t€ | 89 t€ | 53 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,2 % | 9,0 % | 17,7 % | 14,3 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | 26 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 4,9 % | 13,7 % | 9,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Personalkostnader | -236 t€ | 202 t€ | 162 t€ | 102 t€ |
| Soliditet | 42,5 % | 38,5 % | 33,1 % | 20,6 % |
| Kassalikviditet | 0,38 | 0,84 | 0,86 | 0,86 |
| Current ratio | 0,45 | 0,95 | 0,98 | 0,94 |
| Relativ skuldsättning | 32,9 % | 38,8 % | 46,5 % | 71,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 % | 10,5 % | 40,4 % | 27,1 % |
| Balansomslutning | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 129 t€ | 115 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 1 692 € | 2 058 € | 41 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 t€ | 530 t€ | 501 t€ | 369 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 700 € | 27 t€ | 4 000 € | 12 t€ |
| Material och tjänster | 95 t€ | -101 t€ | -85 t€ | -54 t€ |
| Personalkostnader | 236 t€ | -202 t€ | -162 t€ | -102 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 24 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 177 t€ | -207 t€ | -169 t€ | -173 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 26 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 574 € | -9 304 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 445 € | 17 t€ | 58 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | 880 € | -3 388 € | -12 t€ | -4 658 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 283 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 281 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 190 € | 5 779 € | 7 598 € | 4 366 € |
| Fordringar | 20 t€ | 42 t€ | 16 t€ | 7 452 € |
| Kassa och bank | 1 692 € | 2 058 € | 41 t€ | 41 t€ |
| Rörliga aktiva | 26 t€ | 50 t€ | 65 t€ | 53 t€ |
| Aktiva | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 129 t€ | 115 t€ | 69 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 119 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 208 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 52 t€ | 66 t€ | 57 t€ |
| Främmande kapital | 178 t€ | 208 t€ | 233 t€ | 265 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 t€ | 530 t€ | 501 t€ | 369 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 700 € | 27 t€ | 4 000 € | 12 t€ |
| Material och tjänster | 95 t€ | -101 t€ | -85 t€ | -54 t€ |
| Personalkostnader | 236 t€ | -202 t€ | -162 t€ | -102 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 24 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 177 t€ | -207 t€ | -169 t€ | -173 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 26 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 574 € | -9 304 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 445 € | 17 t€ | 58 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | 880 € | -3 388 € | -12 t€ | -4 658 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Bestående aktiva | 283 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 281 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 190 € | 5 779 € | 7 598 € | 4 366 € |
| Fordringar | 20 t€ | 42 t€ | 16 t€ | 7 452 € |
| Kassa och bank | 1 692 € | 2 058 € | 41 t€ | 41 t€ |
| Rörliga aktiva | 26 t€ | 50 t€ | 65 t€ | 53 t€ |
| Aktiva | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 129 t€ | 115 t€ | 69 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 119 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 208 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 52 t€ | 66 t€ | 57 t€ |
| Främmande kapital | 178 t€ | 208 t€ | 233 t€ | 265 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 256 € | 1 048 € | 3 927 € | 1 572 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 486 € | 2 369 € | 139 € | 75 € |
| Övriga materiella tillgångar | 30 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Passiva | 309 t€ | 337 t€ | 348 t€ | 334 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 119 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 208 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 20 t€ | 42 t€ | 15 t€ | 7 452 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 895 € | 7 422 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 5 € | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 4 953 € | 3 654 € | 2 041 € | 2 722 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 79 t€ | 65 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 673 € | 7 148 € | 15 t€ | 9 925 € |
| Löner och arvoden | 192 t€ | -162 t€ | -129 t€ | -77 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 534 € | 3 485 € | 4 821 € | 3 001 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 566 € | 13 t€ | 47 t€ | 19 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 577 € | -9 309 € | -10 t€ | -13 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 855 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 18 t€ | 37 t€ | 2 445 € | 4 451 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 235 t€ | 249 t€ | 263 t€ | 278 t€ |
| Pensionskostnader | 27 t€ | -24 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Köp av tjänster | 11 t€ | -12 t€ | -6 877 € | -7 724 € |
| Materiella tillgångar | 271 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 281 t€ |
| Långfristiga kundfordringar | – | 0 € | 855 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 83 t€ | -87 t€ | -81 t€ | -51 t€ |
| Material och förnödenheter | 4 190 € | 5 779 € | 7 598 € | 4 366 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 38 t€ | 38 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 24 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 149 € | 3 422 € | 5 795 € | 3 473 € |
| Placeringar | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 589 € | -1 819 € | 3 232 € | 4 366 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Heinolan Heinäsaari Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen campingplatsverksamhet (55 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Heinolan Heinäsaaren kahvilaHeinäsaarentie 101Anniskelu
Gratis månadslista: Heinola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis