Linna Saumaus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 67 t€ ja liikevoitto 1 096 €; omavaraisuusaste 94,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 349 € ja tuloverot 1 070 €.
Hämeenlinna: 19 uutta yritystä 30 päivässä
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 67 t€ | 86 t€ | 47 t€ | 54 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -22,1 % | 80,3 % | -12,1 % | – |
| Käyttökate | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Käyttökate-% | 1,6 % | 6,3 % | 3,0 % | -0,5 % |
| Liikevoitto | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Liikevoitto-% | 1,6 % | 6,3 % | 3,0 % | -0,5 % |
| Tilikauden tulos | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | 38 t€ | 21 t€ | 28 t€ |
| Omavaraisuusaste | 94,3 % | 93,3 % | 80,2 % | 88,3 % |
| Quick ratio | 17,40 | 14,96 | 5,04 | 8,51 |
| Current ratio | 17,40 | 14,96 | 5,04 | 8,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,7 % | 0,6 % | 1,6 % | 0,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,0 % | 59,1 % | 40,6 % | -16,2 % |
| Taseen loppusumma | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Oma pääoma | 8 177 € | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 359 € | 7 187 € | 3 148 € | 1 741 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 67 t€ | 86 t€ | 47 t€ | 54 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 20 t€ | -24 t€ | -10 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 17 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -23 € | 25 € | 3 € | -12 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 119 € | 5 374 € | 1 438 € | -286 € |
| Tuloverot | 219 € | -1 070 € | -232 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 316 € | 612 € | 560 € | 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 359 € | 7 187 € | 3 148 € | 1 741 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Vastaavaa | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Oma pääoma | 8 177 € | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
| Vieras pääoma | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 67 t€ | 86 t€ | 47 t€ | 54 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 20 t€ | -24 t€ | -10 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 17 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -23 € | 25 € | 3 € | -12 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 119 € | 5 374 € | 1 438 € | -286 € |
| Tuloverot | 219 € | -1 070 € | -232 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
| Saamiset | 316 € | 612 € | 560 € | 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 359 € | 7 187 € | 3 148 € | 1 741 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Vastaavaa | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Oma pääoma | 8 177 € | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
| Vieras pääoma | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 78 € | 396 € | 63 € | 90 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 € | 0 € | 495 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € | 2 053 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 238 € | 216 € | 496 € | 171 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 259 € | 251 € | 240 € | 235 € |
| Ostot tilikauden aikana | 8 556 € | -11 t€ | -10 t€ | -5 807 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 316 € | 612 € | 560 € | 261 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | 0 € | 0 € | -15 € |
| Palkat ja palkkiot | 27 t€ | -35 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 219 € | 270 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 23 € | 25 € | 3 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | 908 € | -818 € | -649 € | -793 € |
| Palvelujen ostot | 12 t€ | -14 t€ | 0 € | -5 980 € |
| Eläkekulut | 0 € | -2 310 € | -1 991 € | -1 584 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Linna Saumaus Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.