Linna Saumaus Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 67 t€ och rörelseresultatet 1 096 €; soliditet 94,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 349 € och inkomstskatterna 1 070 €.
Tavastehus: 19 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 67 t€ | 86 t€ | 47 t€ | 54 t€ |
| Förändring i omsättning | -22,1 % | 80,3 % | -12,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Rörelsebidrag % | 1,6 % | 6,3 % | 3,0 % | -0,5 % |
| Rörelseresultat | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 6,3 % | 3,0 % | -0,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
| Personalkostnader | -28 t€ | 38 t€ | 21 t€ | 28 t€ |
| Soliditet | 94,3 % | 93,3 % | 80,2 % | 88,3 % |
| Kassalikviditet | 17,40 | 14,96 | 5,04 | 8,51 |
| Current ratio | 17,40 | 14,96 | 5,04 | 8,51 |
| Relativ skuldsättning | 0,7 % | 0,6 % | 1,6 % | 0,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,0 % | 59,1 % | 40,6 % | -16,2 % |
| Balansomslutning | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Eget kapital | 8 177 € | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € |
| Kassa och bank | 8 359 € | 7 187 € | 3 148 € | 1 741 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 67 t€ | 86 t€ | 47 t€ | 54 t€ |
| Material och tjänster | 20 t€ | -24 t€ | -10 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 28 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -23 € | 25 € | 3 € | -12 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 119 € | 5 374 € | 1 438 € | -286 € |
| Inkomstskatt | 219 € | -1 070 € | -232 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 316 € | 612 € | 560 € | 261 € |
| Kassa och bank | 8 359 € | 7 187 € | 3 148 € | 1 741 € |
| Rörliga aktiva | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Aktiva | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Eget kapital | 8 177 € | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € |
| Korfristigt främmande kapital | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
| Främmande kapital | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
Alla poster i bokslutet (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 67 t€ | 86 t€ | 47 t€ | 54 t€ |
| Material och tjänster | 20 t€ | -24 t€ | -10 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 28 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 096 € | 5 349 € | 1 435 € | -273 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -23 € | 25 € | 3 € | -12 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 119 € | 5 374 € | 1 438 € | -286 € |
| Inkomstskatt | 219 € | -1 070 € | -232 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
| Fordringar | 316 € | 612 € | 560 € | 261 € |
| Kassa och bank | 8 359 € | 7 187 € | 3 148 € | 1 741 € |
| Rörliga aktiva | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Aktiva | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Eget kapital | 8 177 € | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € |
| Korfristigt främmande kapital | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
| Främmande kapital | 499 € | 521 € | 735 € | 235 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 900 € | 4 304 € | 1 206 € | -286 € |
| Pensionskostnader | 0 € | -2 310 € | -1 991 € | -1 584 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 259 € | 251 € | 240 € | 235 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 238 € | 216 € | 496 € | 171 € |
| Passiva | 8 676 € | 7 798 € | 3 708 € | 2 002 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 23 € | 25 € | 3 € | 3 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € | -15 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 219 € | 270 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 € | 0 € | 495 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 316 € | 612 € | 560 € | 261 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 78 € | 396 € | 63 € | 90 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 277 € | 2 973 € | 1 767 € | 2 053 € |
| Köp av tjänster | 12 t€ | -14 t€ | 0 € | -5 980 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 8 556 € | -11 t€ | -10 t€ | -5 807 € |
| Övriga lönebikostnader | 908 € | -818 € | -649 € | -793 € |
| Löner och arvoden | 27 t€ | -35 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Linna Saumaus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.